Okna dachowe – jak wybrać?

dobre domy okna dachowe

Okna dachowe pełnią bardzo ważną funkcję w domu z poddaszem użytkowym – gwarantują lepsze doświetlenie pomieszczenia, w którym, szczególnie jesienią i zimą, może być dość ciemno. Abyś jednak mógł zapewnić optymalne oświetlenie swojego poddasza, musisz najpierw wybrać odpowiednie okna dachowe i profesjonalnie je zamontować. Jakie okna dachowe sprawdzą się w różnych domach? Sprawdź!

Pracownia Dobre Domy radzi: pierwszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien dachowych, jest współczynnik przenikania ciepła (U) całego okna. Im mniejsza wartość współczynnika, tym mniej ciepła ucieka z wnętrza domu przez okna i mniej zimna dostaje się do środka. Normy, który weszły w życie od 2017 r., określają współczynnik przenikania ciepła okien połaciowych jako nie wyższy niż:

  • 1,3 U – przy temperaturze pomieszczenia ogrzewanego (ti) większej lub równej 16°C;
  • 1,6 U – przy ti mniejszej niż 16°C.

Warto jednocześnie pamiętać, że od 1 stycznia 2021 r. normy przenikania ciepła będą jeszcze bardziej restrykcyjne:

  • 1,1 U – przy ti większej lub równej 16°C;
  • 1,4 U – przy ti mniejszej niż 16°C.

Okna dachowe muszą jednak charakteryzować się także odpowiednią przepuszczalnością powietrza oraz odpornością na obciążenie wiatrem – warto wybrać okna klasy 3 lub 4, zwłaszcza jeśli Twój dom znajduje się w strefie bardzo silnych wiatrów. Z kolei współczynnik oporu akustycznego dla okien dachowych powinien mieścić się w przedziale od 30 do 32 dB .

Dostateczną wodoszczelność okien gwarantuje oznaczenie klasy 4A lub 5A. Uwaga: zignorowanie tych wartości i skoncentrowanie się jedynie na współczynniku przenikania ciepła spowoduje, że jesienią oraz zimą na poddaszu będzie się zbierała wilgoć.

To jednak nie wszystkie potrzebne fakty o oknach dachowych masz już w małym palcu, to… jesteś w błędzie. Poznaj szczegółowe informacje, które pomogą Ci dobrać idealne okna dachowe do Twojego poddasza.

Okna dachowe a rozmiary pomieszczenia

Ogólna zasada, dzięki której zagwarantujesz odpowiednie doświetlenie poddasza użytkowego, brzmi: powierzchnia szyby w oknie nie powinna być mniejsza niż 8% powierzchni podłogi. Na przykład w projekcie Marina Mała powierzchnia przeszkleń w pokoju mieszkalnym o wielkości 14,2 m2 musi być większa lub równa 1,14 m2.

Trzymanie się tej zasady w przypadku dachów o dużym kącie nachylenia często oznacza, że trzeba zamontować okna połączone lub kilka mniejszych okien. To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej funkcjonalne niż jedno bardzo duże okno. Uwaga: zasada dotycząca wielkości szyby nie dotyczy łazienki lub garderoby, w której możesz zamontować nieco mniejsze przeszklenia bądź z nich zrezygnować i dzięki temu zaoszczędzić pieniądze.

Okno dachowe powinno także znajdować się na odpowiedniej wysokości, tak aby w trakcie wyglądania przez nie nie było konieczności patrzenia w górę, zaś do pomieszczenia dostawało się odpowiednio dużo światła. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury przyjmuje się, że dolna krawędź okna dachowego zamontowanego poniżej 25 m nad terenem powinna znajdować się w nie mniejszej odległości od podłogi niż 85 cm. Z kolei górna krawędź okna powinna być na wysokości co najmniej 200 cm od podłogi.

Okna dachowe – jak uniknąć ich przemarzania zimą?

Ze względu na to, że na okna dachowe ze zdwojoną siłą oddziałują niskie temperatury, wiatr oraz opady atmosferyczne, w okresie jesienno-zimowym należy mieć się na baczności. Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem jest przemarzanie szyb i okien, którego objawem jest pojawienie się szronu na szybach od wewnątrz (najczęściej w rogach okien). W dłuższej perspektywie skapująca z okien woda wpływa negatywnie na ściany oraz podłogę.

Przemarzanie okien dachowych jest spowodowane brakiem odpowiedniej wentylacji poddasza użytkowego. Dobrze jest zamontować nawiewniki ścienne, które dzięki kontrolowanemu napływowi powietrza nie pozwolą na gromadzenie się wilgoci w oknach.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat okien dachowych oraz komfortu cieplnego domu? Wejdź na poradnik Dobre Domy i zobacz, jakie jeszcze porady przygotowaliśmy dla Ciebie.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Okna dachowe – jak wybrać?”

  1. Jan

    Wybór okien dachowych to zawsze duży problem

Leave a Comment