Ogrzewanie domu gazem propan – czy warto?

Wybór sposobu ogrzewania domu to niezwykle istotna decyzja. Idealne rozwiązanie będzie nie tylko opłacalne pod względem ekonomicznym, ale również ekologiczne i łatwe w obsłudze. Gaz propan od dawna znajduje się w czołówce najbardziej opłacalnych sposobów na ogrzanie domu. I choć nie jest to jeszcze rozwiązanie stosowane powszechnie, stopniowo zyskuje coraz większą popularność.

Gaz propan – czy jest opłacalny?

Ogrzewanie gazem propan jest ekonomiczne i opłacalne. W porównaniu do innych materiałów opałowych, jego cena utrzymuje się na względnie stałym poziomie i jest łatwa do prognozowania. Największym wydatkiem na samym początku jest zamontowanie instalacji oraz zbiornika – można to jednak zdecydowanie potraktować jako inwestycję, której koszta szybko się zwrócą. Inwestycja początkowa obejmuje montaż zbiornika na gaz. Ulokowany jest on poza domem i wymaga uzupełniania kilka razy w roku. Można zdecydować się również na zbiornik podziemny, który montuje się pod ziemią na terenie działki. Jest to rozwiązanie estetyczniejsze – zbiornik nie znajduje się w zasięgu wzroku, ale również droższe. Należy również pamiętać o wszelkich formalnościach, których trzeba dopełnić. Jest to więc metoda, która okazuje sie niezwykle opłacalna na przestrzeni czasu – miesięczny koszt ogrzewania jest niższy niż przy innych rozwiązaniach. To głównie z tego powodu, gaz propan jest idealny do ogrzewania domów o dużych powierzchniach.

Czy gaz propan jest ekologiczny?

Względy ekologiczne są obecnie bardzo istotne dla wielu z nas. Coraz chętniej skłaniamy się w życiu codziennym do rozwiązań sprzyjających środowisku. Również podczas wyboru metody ogrzewania w domu możemy zdecydować się na metodę nie powodującą szkód. Spalanie niektórych paliw przynosi złe skutki – wiele z nich, np. węgiel, w znacznym stopniu zanieczyszcza powietrze, powodując jego niską jakość. Zanieczyszczone powietrze zatruwa nas wszystkich i może wiązać się z wieloma przypadłościami zdrowotnymi, przede wszystkim chorobami układu oddechowego. Wybór ekologicznego paliwa jest więc rozwiązaniem przyszłościowym – gwarantuje mniej zanieczyszczeń i lepszą jakość powietrza. Gaz propan nie emituje wysokich stężeń dwutlenku węgla. Jego spalanie jest dużo czystsze niż innych paliw grzewczych. Dodatkowo, gaz przechowywany jest w zbiornikach, które nie powodują przedostawania się toksycznych substancji do gleby. Wszystko to dowodzi, że ogrzewanie domu gazem propan jest rozwiązaniem proekologicznym, dużo korzystniejszym dla środowiska niż inne metody grzewcze. 

Ogrzewanie gazem propan to zdecydowanie rozwiązanie warte przemyślenia. Początkowa inwestycja w dość kosztowny montaż zbiornika i instalacji szybko się zwróci – miesięczny koszt spalania gazu nie jest wysoki. Ogromną zaletą tej metody są względy proekologiczne – w czasach, gdy wszyscy powinniśmy dbać o jakość powietrza i zmniejszenie jego zanieczyszczenia, ekologiczne spalanie paliw jest dowodem odpowiedzialności i zdrowego rozsądku.

Inspiracja: Lpgdirect.pl

Możesz także przeczytać

Leave a Comment