Ocieplanie budynków usługowych – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Ocieplanie budynków usługowych - co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Budynki usługowe bez odpowiedniej termoizolacji mogą powodować bardzo wysokie koszty utrzymania. Jak najlepiej ocieplić budynek usługowy? O czym warto pamiętać przy wyborze materiałów do docieplenia i wykończenia elewacji?

Dlaczego warto przeprowadzić termoizolację budynku usługowego?

Budynki usługowe to budynki, w których świadczone są usługi na rzecz klientów. Zaliczane są do nich między innymi salony kosmetyczne, fryzjerskie, gabinety medyczne, stomatologiczne czy fizjoterapeutyczne, kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi dla biznesu, na przykład biura księgowe. 

Wiele budynków usługowych w Polsce, które zostały wybudowane przed laty, nie ma termoizolacji. Brak ocieplenia budynku usługowego może skutkować wtedy poważnymi problemami zarówno obecnie, jak i w przyszłości.

Główną konsekwencją braku termoizolacji budynków usługowych jest ich wysoki koszt utrzymania. Obecnie, gdy koszty nośników energii stale rosną, oznacza to bardzo wysokie obciążenia finansowe, które z roku na rok mogą być coraz większe. Właśnie z tego powodu termoizolacja budynków usługowych staje się coraz częściej realizowaną inwestycją, dzięki której można osiągnąć szereg korzyści.

Termoizolacja budynku usługowego może obejmować szereg czynności, w tym docieplanie budynków – ścian, stropów, fundamentów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zamontowanie nowej instalacji grzewczej, na przykład na bazie pieca gazowego albo pompy ciepła.

Korzyści wynikające z termoizolacji budynku usługowego:

  • Zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną potrzebną do ogrzania budynku,
  • Zredukowanie kosztów dotyczących ogrzewania budynku, co przekłada się na niższe rachunki,
  • Lepsza ochrona przed podwyżkami cen energii w przyszłości,
  • Większy komfort użytkowania budynku dla pracowników i klientów,
  • Pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach, między innymi redukcja poziomu wilgotności powietrza,
  • Zwiększenie trwałości elewacji budynku, które możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów tynkarskich,
  • Poprawa wyglądu budynku, ponieważ razem z termoizolacją można nadać elewacji atrakcyjny wygląd.

Jakie materiały stosowane są najczęściej przy ocieplaniu budynków usługowych?

Budynki usługowe można docieplać z wykorzystaniem różnych materiałów. Poniżej wymienimy kilka z nich.

Styropian

Jednym z najczęściej używanych systemów dociepleniowych jest system na bazie styropianu, który pozwala na uzyskanie bardzo dobrego poziomu termoizolacji bez ponoszenia wysokich kosztów.

Do docieplania ścian zewnętrznych budynków wykorzystuje się głównie system docieplenia lekkiego, który składa się z płyt styropianowych montowanych do podłoża za pomocą specjalnych listew i łączników, a następnie pokrywany zaprawą klejąco-szpachlową, siatką z włókna szklanego i tynkiem.

Wełna mineralna

Drugim materiałem używanym często do wykonania docieplenia ścian zewnętrznych budynków usługowych jest wełna mineralna, do której zaliczane są wełna szklana oraz wełna skalna.

Wełna mineralna również ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, przy czym w porównaniu do styropianu ma lepsze właściwości oddychające oraz ognioodporne. Montaż termoizolacji z wełny mineralnej odbywa się podobnie do termoizolacji ze styropianu, natomiast jest ona cięższa od tego materiału.  

Pianka poliuretanowa (PUR)

Przy wyborze materiału do docieplania budynków usługowych warto również uwzględnić natrysk pianką poliuretanową, czyli w skrócie PUR. Stosowana jest ona na różne nawierzchnie – z zewnątrz i od środka budynków. Może być ona również używana w celach hydroizolacji.

Pianka poliuretanowa po naniesieniu na nawierzchnię zwiększa swoją objętość, co pozwala na skuteczne wypełnienie wszelkich ubytków oraz trudno dostępnych przestrzeni. Pianka może być też natryskiwana na różne materiały, co powoduje, że jest prosta i szybka w użyciu.

Docieplanie budynków usługowych – na co zwrócić uwagę przy wyborze elewacji?

Gdy planuje się docieplanie budynków usługowych, przeprowadza się jednocześnie prace elewacyjne. Polegają one na zastosowaniu odpowiednich materiałów, którymi wykańcza się warstwę docieplenia. Do wykańczania elewacji wykorzystuje się różne rodzaje tynków, na przykład tynki akrylowe, silikatowe, silikonowe, mineralne, ale również wykorzystać można tynki ozdobne, na przykład o mozaikowej fakturze.

Każdy tynk ma inne właściwości, co może między innymi przekładać się na jego trwałość, odporność na uszkodzenia, porastanie glonami oraz zdolność do samooczyszczenia. Tynki są też oferowane w różnych strukturach, na przykład rustykalnej, kornik, baranek.

Aby elewacja budynku usługowego mogła wyglądać ciekawiej, można uzupełnić ją o różnego rodzaju materiały dodatkowe, na przykład dekoracyjne sztukaterie – profile, cokoły, bonie, modne teraz elementy drewniane i drewnopodobne, eleganckie okładziny kamienne albo płytki lub cegły klinkierowe.

Więcej informacji na temat wykonania elewacji na budynkach można znaleźć na stronie http://elewacje.krakow.pl/ 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment