Kupowanie obuwia jest uwarunkowane porami roku. Do indywidualnych potrzeb klientów dostosowały też swój asortyment firmy produkcyjne i sklepy. W efekcie, kiedy nadchodzi kolejny sezon, w asortymencie jest spory wybór modeli butów wiosennych, letnich, jesiennych czy zimowych. Ta ostatnia pora roku kojarzy się głównie z trzewikami lub botkami ocieplonymi futrem. Czy podobne trendy panują też w produkcji zimowego obuwia roboczego?
Obuwie robocze zimowe – dobór do stanowiska pracy
Mogłoby się wydawać, że konieczność wykonywania wielogodzinnej pracy zimą, na śniegu i przy ujemnych temperaturach powietrza wymaga solidnie ocieplonych butów. W rzeczywistości od kilkunastu lat producenci obuwia roboczego odchodzą już od tego trendu, popierając te decyzje wieloma argumentami. Większość z nich ma wymiar praktyczny, a niekiedy również finansowy. Do najważniejszych można zaliczyć fakt, że trzewiki robocze ocieplane służą zaledwie przez kilka miesięcy w roku, a te wykonane szczególnie starannie i zachowaniem wymogów BHP, nie są przecież tanie.
W przypadku butów roboczych znacznie istotniejsze z pewnością jest dostosowanie ich do konkretnych warunków pracy. Dzięki temu będą skutecznie chronić stopy i pozwolą uniknąć wypadku będącego np. skutkiem poślizgnięcia się i upadku. Dlatego, wybierając obuwie robocze zimowe, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy mają odpowiednio wytrzymały korpus, nosek, usztywnioną cholewkę oraz antypoślizgową podeszwę. A co z ochroną przed mrozem?
Najnowsze trendy w produkcji roboczych butów ocieplanych
Źródło: grapil.pl
Nowym trendem, jaki panuje od kilku lat w branży producentów butów roboczych na zimę, jest projektowanie i szycie modeli bez standardowego ocieplenia. Jest to efektem spostrzeżeń, jakich dokonali zarówno naukowcy i specjaliści, jak i użytkownicy takich produktów. Zgodnie z tymi spostrzeżeniami:
- pracy nie wykonuje się na stojąco, lecz w ruchu, co oznacza, że stopy same rozgrzewają się podczas chodzenia,
- nadmierne ocieplenie butów powoduje ich pocenie, a brak możliwości efektywnego odprowadzania wilgoci prowadzi do odparzeń i rozwoju chorób grzybiczych,
- budy z masywnym wypełnieniem ograniczają swobodę ruchów,
- znacznie efektywniejszym i zdrowszym rozwiązaniem jest połączenie cieńszego nieprzemakalnego korpusu z oddychającą skarpetą.
Pomijając wymienione wyżej argumenty, warto też nadmienić, że zmieniający się klimat w znacznym stopniu oddalił od Polski ekstremalnie mroźne zimy. Obecnie temperatura coraz rzadziej spada poniżej zera, a w takich warunkach kupowanie futrzanych butów nie jest potrzebne.
Obuwie robocze w ofercie firmy Grapil
Obuwie zimowe BHP oferuje między innymi sklep Grapil, który specjalizuje się też w sprzedaży odzieży roboczej dla wielu branż. Na zimę można w nim kupić wysokie gumofilce na bazie żywic PCV, a także buty spawalnicze ocieplane i solidne trzewiki wykonane z bydlęcej skóry zgodnie z najwyższymi standardami z zakresu BHP. W asortymencie nie brakuje też półbutów dla kobiet i antyelektrostatycznych, z metalowym noskiem. Na uwagę zasługują też buty ochronne ocieplane ze skóry typu „buffalo”.
Zdjęcie główne pochodzi z unsplash.com