Nowoczesne projekty domów z poddaszem

Działka budowlana nie zawsze jest na tyle duża, by zmieścił się na niej wygodny dom parterowy. Idealną opcją w takim przypadku jest budynek z poddaszem. Jakie są zalety takiego projektu i czy jest on droższy od tradycyjnego domu parterowego?

Dom z poddaszem – dla kogo?

Działki budowlane, zwłaszcza na atrakcyjnych terenach, są bardzo drogie, dlatego wielu inwestorów decyduje się na mniejszą parcelę i tym samym na budowę domu z dodatkową kondygnacją. Takie domy cechują się zwartą, harmonijną bryłą oraz czytelnym podziałem na strefę dzienną i nocną, co bardzo się przydaje przy liczniejszej rodzinie.

Nowoczesny dom z poddaszem da się postawić na niemal każdej działce, bez względu na jej rzeźbę, kształt czy wielkość. Można też wstrzymać się z wykańczaniem domu na całej powierzchni i nie ma to wpływu na komfort życia – młode małżeństwa często wybierają taki projekt, ale ze względu na koszty czekają z urządzeniem poddasza do momentu, aż pojawią się dzieci.

Wygodna przestrzeń mieszkalna

Poddasze oznacza pomieszczenia ze skosami, ale nowoczesne projekty domów, dostępne na przykład na projektyzwizja.pl, pokazują, że również taka przestrzeń potrafi być bardzo funkcjonalna i łatwa do zaaranżowania. Poddasze może pełnić rolę studia albo pracowni, nadaje się na sypialnie oraz pokoje dla dzieci, w większych domach część strychu warto przeznaczyć na dodatkowy salonik albo przestronną salę do zabawy.

Przeniesienie niektórych pokoi na górę umożliwia wygodniejsze zagospodarowanie części dziennej – obok kuchni znajdzie się miejsce na spiżarnię, a zamiast sypialni na parterze mamy praktyczny pokój gospodarczy albo reprezentacyjną jadalnię.

Ciekawym pomysłem są nowoczesne domy w typie stodoły, wąskie i długie, z dwuspadowym dachem i wielkimi przeszkleniami – mają prostą bryłę, a poddasze może być tylko częściowo zagospodarowane, podczas gdy salon jest wysoki na dwie kondygnacje.

Czy dom z poddaszem jest droższy?

Dwupiętrowy dom uchodzi za droższy w budowie, to jednak zawsze zależy od technologii, rodzaju materiałów oraz stopnia skomplikowania bryły budynku. Nowoczesne domy z poddaszem są najczęściej energooszczędne i tak zaprojektowane, by obecność schodów nie komplikowała codziennego życia.

Dom z poddaszem wymaga mniejszych nakładów finansowych na wykopy oraz stawianie fundamentów. Jest łatwiejszy do ogrzania i mniej ciepła ucieka przez dach, choć musi być on lepiej zaizolowany niż w budynku parterowym.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment