Niwelacja terenu jest jednym z najważniejszych zadań podczas wykonywania robót ziemnych. Przeprowadza się ją w trakcie budowy domu, jak również innych obiektów czy inwestycji drogowych. Jak wykonać niwelację tereny, by przebiegła sprawnie i rzetelnie?
Niwelowanie terenu to jedna z usług firmy Roboty Ziemne Szczucki. Polega na wyrównaniu działki. Wyznacza się wysokości pomiędzy punktami terenowymi, a wyprofilowanie następuje poprzez usunięcie nadmiaru ziemi lub uzupełnienie braków. Jakie zalety ma niwelacja terenu? Otóż, oprócz walorów wizualnych, znakomicie sprzyja siewowi trawy.
Niwelacja terenu – jak ją wykonać?
Pierwszym etapem prac podczas niwelacji terenu jest usunięcie wierzchniej warstwy ziemi urodzajnej, czyli humusu. Ziemia urodzajna przewożona jest w inne, przeznaczone do tego miejsce. Jej zadaniem jest kształtowanie właściwości podłoża. Humus idealnie sprawdzi się podczas ostatnich prac na budowie, gdyż odpowiada za żyzność gleby, przez co roślinność będzie doskonale rosła. Usługę niwelacji terenu przeprowadza się za pomocą sprzętu budowlanego. Najczęściej do tego typu prac wybiera się koparko-ładowarki, koparki lub spycharki. Wybór maszyny zależy od ukształtowania terenu oraz powierzchni przeznaczonej do niwelacji. Następnie wykonuje się geodezyjne pomiary. W tym przypadku prace przeprowadzają profesjonalni geodeci za pomocą nowoczesnych urządzeń pomiarowych- niwelatorów. Gdy pomiary są już gotowe można przejść do robót ziemnych. Sprzęt budowlany, dzięki wcześniej przygotowanym narzędziom takim jak sznurek i metalowe pręty wyznaczające pasy, rozpoczyna usługę. W obecnych czasach maszyny są w pełni przygotowane do prac ziemnych i posiadają systemy 3D, które umożliwiają operatorowi bezproblemowe tworzenie różnych powierzchni (gładkich, płaskich czy pochyłych). Po zakończeniu prac należy przetransportować wcześniej zebrany humus, by służył uprawie roślin.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na niwelację terenu?
Pozwolenie na usługę niwelacji terenu nie jest potrzebne. Jest to rodzaj prac, który nie wchodzi w zakres prac budowlanych. Jest jeden wyjątek- niwelacja terenu to prace przygotowawcze i aby do nich przystąpić, należy otrzymać pozytywną decyzję na rozpoczęcie prac na budowie. W innym wypadku czeka nas kara grzywny, którą nakłada nadzór budowlany.
Niwelacja terenu – cena
Koszt niwelacji terenu zależny jest głównie od powierzchni działki przeznaczonej do wyrównania. Gdy będzie mniej metrów sześciennych, cena niwelacji terenu będzie niższa. Do wyceny wyrównania działki potrzebna jest wizja lokalna. Po dokładnej analizie sporządza się kosztorys oraz harmonogram prac.