Naprawa dachu – to brzmi jak prawdziwy wyrok dla budżetu domowego. Niestety awarie pokrycia dachowego zdarzają się często, wynikają po prostu z tego, że nawet najwyższej klasy blachodachówka czy inne materiały, które wykorzystuje się do stworzenia pokrycia dachowego, wcześniej czy później podlegają korozji i zniszczeniem. Są stale narażone na wiele czynników atmosferycznych, które w efekcie obniżają ich trwałość i odporność.
Naprawa pokryć dachowych
Z biegiem czasu nawet najbardziej trwałe pokrycia dachowe ulega po prostu zniszczeniu. Jeżeli natomiast wybrało się na przykład słabej jakości blachę, na awarię trzeba nastawić się wcześniej. Dachówki niejednokrotnie mają gwarancję nawet na kilkadziesiąt lat, czego niestety nie można powiedzieć o innych pokryciach. Jeżeli zatem zauważa się jakiekolwiek przeciek, absolutnie nie należy zwlekać. Renowacja dachu jest potrzebna i należy przeprowadzić ją bez względu na porę roku. Trochę innymi metodami robi się to wiosną i latem, inaczej zaś jesienią i zimą. Chłodne pory roku to trudny czas, by przeprowadzać gruntowne renowacje dachów – mimo wszystko trzeba zabezpieczyć miejsce przecieku i uszkodzeń, aby nie dochodziło do dalszych strat.
Gruntowna renowacja dachu
Warto pamiętać o tym, że czasami uszkodzeniom mogą ulec nie tylko same nieduża elementy pokrycia, ale też elementy konstrukcyjne dachu, takie jak na przykład krokwie i jętki, wiatrownice, gąsiory czy wreszcie rynny. Sama konstrukcja dachu to coś naprawdę niezwykle skomplikowanego – naprawa i wymiana części leży tylko i wyłącznie po stronie specjalistów czyli dekarzy. To właśnie oni wymieniają obluzowane czy nadgryzione zębem czasu elementy, później przechodząc do naprawy pokrycia dachowego. Trzeba zastosować ten sam materiał, który położony był pierwotnie, a zatem ten sam rozmiar dachówek. Aby nie dochodziło do tak poważnych uszkodzeń, które generują później duże koszty podczas naprawy, dobrze jest pamiętać o okresowej konserwacji dachu. Stosunkowo proste prace konserwacyjne mogą ustrzec przed większymi awariami.