Na co zwrócić uwagę podczas samodzielnego montażu mat grzewczych?

Na co zwrócić uwagę podczas samodzielnego montażu mat grzewczych?

Długa i skomplikowana instalacja? To już przeszłość! Sprawne ogrzewanie podłogowe można mieć po jednym dniu prac, a dodatkowo niektóre systemy da się montować samemu. Sprawdzamy, jak to wygląda, jeśli chodzi o maty grzewcze.

Jak się przygotować do montażu?

Jeśli maty grzewcze montuje profesjonalna firma, to można poradzić się jej pracowników w sprawie przygotowań do montażu. Jeśli inwestor chce wszystko zrobić sam, to o wiele kwestii musi zadbać we własnym zakresie.

Aby montaż przebiegł sprawnie, podstawą jest odsłonięcie posadzek, które powinny być czyste, suche i zupełnie gładkie. Po drugie, warto mieć już zaplanowany materiał do pokrycia podłogi – w tym wypadku będą to płytki. Da się je zamontować na późniejszym etapie, ale w międzyczasie mogłoby dojść do uszkodzenia mat. To wydłuża i komplikuje prace. Jeśli jednak nie da się od razu położyć płytek, to lepiej zawczasu mieć przygotowane coś, co położymy na maty, aby je zabezpieczyć, jak np. płyty pilśniowe.

Jak montować maty grzewcze?

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:

  • maty grzewcze możesz docinać, ale nie przecinaj kabla, który się w nich znajduje;
  • kabel możesz wyginać pod różnymi kątami, dzięki czemu da się poprowadzić matę wzdłuż, a następnie w poprzek pokoju;
  • dla bezpieczeństwa zachowaj odstęp pomiędzy matą a krawędzią wanny czy kominka;
  • najlepiej układać maty jedna obok drugiej, bez tworzenia nienaturalnych odstępów. To gwarantuje, że system będzie działał z wydajnością zaplanowaną przez producenta. Omijaj tylko elementy zabudowy, jak np. ścianki, szafki czy poręcze. Jeśli ułożysz matę w nietypowy sposób (np. zbyt duże odstępy, za blisko wanny), to później nie masz gwarancji, że system będzie działał prawidłowo.
  • Na maty grzewcze połóż wylewkę, a na to możesz kłaść kafelki.

Da się też stworzyć domowy system akumulacyjny w budynkach o dobrej izolacji termicznej. Wówczas kabel jest umieszczany na warstwie styropianu, a dopiero później zalewany grubszą warstwą wylewki. To jednak lepiej byłoby zaprojektować z fachowcem. Raczej trudno oczekiwać, by udało się stworzyć i ułożyć taki system osobie, która nie ma w tym doświadczenia. Szczególnie, że zarówno zbyt cienka, jak i za gruba warstwa wylewki może generować później problemy.

Samodzielny montaż – czy to się opłaca?

Większość osób decyduje się na samodzielny montaż dlatego, by obciąć koszty całej inwestycji. Jeśli tylko istnieje taka możliwość (inwestor lub ktoś znajomy ma uprawnienia elektryczne), to pojawia się tu okazja do oszczędności. Jednak takie podejście nie zawsze ma sens, o czym mówi ekspert z firmy Samurio. – Zamawiając u nas maty grzewcze wraz z montażem, całość jest opodatkowana na 8%. Natomiast jeśli ktoś kupiłby sam materiał, to wówczas VAT wynosi 23%, co zdecydowanie obniża opłacalność montowania go samemu. – wyjaśnia. Warto o to pytać i porównywać ceny przed montażem. Może się okazać, że oszczędności są pozorne. Samodzielny montaż oznacza również, że cała odpowiedzialność za projekt i wykonanie spada na – nie zawsze doświadczonego – inwestora.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment