​Mała łazienka bez okna – jak urządzić takie wnętrze?

​Mała łazienka bez okna – jak urządzić takie wnętrze?

Łazienki w budynkach wielorodzinnych to często stosunkowo niewielkie pomieszczenia, nierzadko pozbawione także okna. Mały metraż i brak światła słonecznego sprawiają, że takie łazienki wyglądają na jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Do dyspozycji masz jednak kilka praktycznych aranżacyjnych rozwiązań, które pozwolą Ci optycznie powiększyć takie wnętrze i stworzyć w nim funkcjonalny i komfortowy układ. Jak to zrobić?

​Ściany i podłoga w łazience bez okna

Przede wszystkim zastanów się nad odpowiednią kolorystyką ścian i podłogi. Jasne barwy optycznie powiększą niewielką przestrzeń, dlatego postaw na biel, beże lub delikatne szarości. Ciemne płytki, szczególnie położone na większej powierzchni tylko pogłębią wrażenie ciasnoty. Jeśli chcesz wykorzystać ciemniejsze barwy (czerń, granat, grafit, antracyt) użyj ich raczej punktowo w formie niewielkich detali. Ciemna łazienka z drewnem czy czarnym marmurem wygląda co prawda niezwykle elegancko, na takie barwy sprawdzą się raczej w większym pomieszczeniu.

Zasada ta dotyczy nie tylko kolorów, ale także wzorów i faktur. Agresywne, kontrastowe wzory czy wyrazisty faktury na ścianach i podłodze wprowadzą do takiego wnętrza niepotrzebny chaos. Zdecydowanie lepiej postawić na delikatne jasne wzory, najlepiej imitujące naturalny kamień czy drewno.

Jeśli zależy Ci na spotęgowaniu efektu wizualnego powiększenia wnętrza, wybierz płytki na wysoki połysk.

​Wybieramy meble i armaturę do małej łazienki

Kolejna kluczowa w małej łazience kwestia to dobór odpowiednich mebli i armatury. Umywalka do małej łazienki to często model mniejsze niż przyjęte za standard 60 cm. W ofercie wielu producentów armatury bez problemu znajdziesz umywalki o szerokości 40 czy 50 cm. Dopasuje także typ umywalki do stylu pomieszczenia. Bardzo dużą popularnością cieszą się aktualnie umywalki nablatowe. Doskonale odnajdują się w wielu nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Czym jeszcze uzupełnić strefę umywalkową w niewielkiej łazience? Postaw na baterie o minimalistycznej konstrukcji, które optycznie nie przytłoczą pomieszczenia. Najmniej miejsca zajmują baterie podtynkowe, jednak ich montaż jest nieco bardziej złożony niż w przypadku modeli natynkowych. Więcej informacji na temat aranżacji strefy umywalkowej znajdziesz w poradniku Jak dopasować umywalkę do stylu łazienki?

​Mała łazienka bez okna – jak urządzić takie wnętrze?

Nie bez znaczenia jest także wybór mebli łazienkowych. W nowoczesnym wnętrzu idealnie sprawdzą się szafki podwieszane. Optycznie powiększają podłogę i nadają całej łazience wrażenie lekkości. Jeśli mimo wszystko preferujesz meble stojące, wybierz szafki o prostej konstrukcji, pozbawione ostentacyjnych zdobień.

​Wanna czy prysznic?

Strefa kąpielowa w małej łazience składa się zwykle z prysznica. Efekt optycznego powiększenia przestrzeni osiągniesz dzięki kabinie bez brodzika. To kolejny zabieg, który wizualnie powiększy podłogę. Kabina z brodzikiem podpłytkowym lub odpływem liniowym ma także praktyczne zalety. Brak progu powoduje, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie dla osób starszych i dzieci. Zamiast typowej kabiny możesz też rozważyć otwarty prysznic typu walk-in z dyskretną zabudową.

Nie chcesz rezygnować z wanny nawet w małej łazience? Tu po raz kolejny przyda się oferta producentów armatury skierowana do posiadaczy niewielkich łazienek. Znajdziesz w niej kompaktowe wanny, które zmieszczą się nawet na skromnym metrażu.

​Jak zniwelować brak światła dziennego w łazience?

Dużym wyzwaniem w aranżacji pozbawionej okna łazienki jest brak światła dziennego. Tu z pomocą przychodzi dobre, funkcjonalne oświetlenie. Postaw na źródła światła o odpowiedniej mocy. Poza głównym oświetleniem sufitowym zadbaj o to, aby strefa umywalkowa była odpowiednio oświetlona. To właśnie tutaj wykonujesz wiele czynności wymagających precyzji i dobrego oświetlenia.

Duże znaczenie ma także barwa światła. Ciepła barwa wprowadza co prawda przytulny domowy nastrój, może jednak optycznie zmniejszać łazienkę. W pomieszczeniu bez okna najlepiej sprawdzi się światło o barwie neutralnej, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego dziennego światła. Jeśli zależy Ci na maksymalnym doświetleniu przestrzeni, masz też do dyspozycji żarówki o zimnej barwie. Niektórzy uważają jednak, że generują one zbyt sterylne i chłodne światło, które pasuje raczej do biur czy sklepów.

​Mała łazienka bez okna – jak urządzić takie wnętrze?

Urządzenie funkcjonalnej i wygodnej małej łazienki bez okna jest jak najbardziej możliwe. Osiągniesz taki efekt, stosując wymienione przez nas zabiegi wizualne i praktyczne rozwiązania. Kluczowe dla takiego projektu jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, dobór jasnych, neutralnych kolorów, odpowiednich mebli, armatury i oświetlenia.

Zdjęcia Komfort.pl

Możesz także przeczytać

Leave a Comment