Lodówka z dyspenserem wody i kostkarką – dobry zakup na lato

W okresie letnim, gdy doskwierają nam wysokie temperatury, szukamy ochłodzenia na różne sposoby. Jednym z nich jest picie schłodzonej wody lub soków i koktajli z dodatkiem lodu. Jeśli więc jesteś w trakcie poszukiwań nowej lodówki, zastanów się czy nie warto zainwestować w model wyposażony w dyspenser wody i kostkarkę do lodu.

Lodówka side by side czy klasyczna?

Dyspenser wody i kostkarka to praktyczne gadżety, które znajdziemy nie tylko w modelach side by side, ale również w klasycznych lodówkach – jednodrzwiowych, z zamrażalnikiem u dołu bądź u góry. Zarówno dyspenser, jak i kostkarka, wymagają stałego dostępu do wody. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest podłączenie lodówki do sieci wodociągowej, co często wiąże się z wizytą hydraulika. Takie podłączenie zajmuje wiele miejsca, dlatego stosowane jest jedynie w pojemnych modelach side by side, w których dyspenser i kostkarka zajmują dużą część lewej komory. Na rynku znajdziemy również chłodziarko-zamrażarki, które nie wymagają źródła zasilania bieżącą wodą, ponieważ zostały wyposażone w specjalne, wyjmowane pojemniki na wodę. Są one umieszczane na wewnętrznych drzwiach lodówek, jednak mają jedną zasadniczą wadę – ograniczoną pojemność. Oznacza to, że woda musi być na bieżąco uzupełniana, co dla niektórych może być dość uciążliwe i niekomfortowe.

Dyspenser wody

Największą zaletą dyspensera wody w lodówce jest stały dostęp do przefiltrowanej i schłodzonej wody. Nie musimy więc stale pamiętać, aby wkładać butelki z wodą do lodówki. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie latem, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na schłodzoną wodę, choć będzie równie użyteczne o każdej porze roku. Mając dyspenser wody, nie będziemy musieli stale robić zapasów wody butelkowej. Należy jednak pamiętać, że woda pobierana z sieci wodociągowej nie nadaje się do picia, dlatego w każdej lodówce zamontowany został specjalny filtr oczyszczający. Działa on na podobnej zasadzie, jak filtr umieszczony w dzbankach i butelkach filtrujących. Filtr należy co jakiś czas wymieniać, jednak płyną z tego same korzyści – woda jest czysta, smaczna i zdrowa, a dodatkowo mocno schłodzona.

Kostkarka do lodu

Działanie kostkarki wbudowanej w lodówkę jest bardzo proste – najpierw zamraża wodę, a później tworzy kostki lodu. Zazwyczaj kostkarki są wyposażone w specjalny podajnik, który umożliwia łatwe wyjmowanie lodu, nawet bezpośrednio do szklanki z napojem. Dodatkowo, wiele modeli posiada kruszarkę, dzięki czemu możemy sami zdecydować, jaki lód chcemy uzyskać – w drobnych kawałkach czy w kostkach. Taka opcja daje o wiele więcej możliwości, szczególnie osobom, które często przygotowują koktajle, smoothies, drinki czy mrożoną kawę. Obsługa kostkarki jest bardzo prosta i szybka, a jej największą zaletą jest stały dostęp do lodu. Dzięki niej możemy zapomnieć o uciążliwym napełnianiu foremek i woreczków do lodu. Kostkarki do lodu są montowane w lodówkach na dwa sposoby – wewnątrz urządzenia lub na zewnątrz. Najczęściej spotykane jest rozwiązanie z kostkarką umieszczoną wewnątrz chłodziarko-zamrażarki. Oznacza to, że za każdym razem, gdy będziemy potrzebowali lodu, będziemy musieli otwierać drzwi lodówki. Jest to mało funkcjonalny i niewygodny sposób podczas codziennego korzystania. Drugi sposób to zamontowanie kostkarki na zewnątrz urządzenia. Jest to praktyczniejsze rozwiązanie, ponieważ pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej i zapewnia większą przestrzeń wewnątrz lodówki.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Lodówka z dyspenserem wody i kostkarką – dobry zakup na lato”

  1. Olek

    Oj tak dyspenser lodu się przydał tego lata 🙂

Leave a Comment