Kotwy nierdzewne – najważniejsze rodzaje i zastosowania

Kotwy to specjalne elementy konstrukcyjne, które wykorzystywane są głównie do mocowania przylegających do siebie części zabudowania. Wykorzystuje się je m. in. do łączenia stropu z fundamentem…

Kotwy to specjalne elementy konstrukcyjne, które wykorzystywane są głównie do mocowania przylegających do siebie części zabudowania. Wykorzystuje się je m. in. do łączenia stropu z fundamentem, do instalacji bram, montażu grzejników oraz jako wsporników w instalacjach wodociągowych i kablowych. Wyróżniamy wiele rodzajów kotew mechanicznych, wśród których prym wiodą jednak trwałe i wytrzymałe kotwy nierdzewne.

Jakie rodzaje kotew nierdzewnych wyróżniamy i jakie są ich najważniejsze zastosowania?

Kotwy nierdzewne – czym są i do czego służą?

Kotwy nierdzewne to elementy konstrukcyjne, które spotkać można pod wieloma różnymi nazwami. Często określa się je bowiem mianem ankramów, ankierów, kołków, a także łączników. Ta ostatnia nazwa wynika z faktu, że ich podstawowym zadaniem jest łączenie ze sobą przylegających części zabudowania. Kotwy przybierają najczęściej postać pręta, którego zadaniem jest ściąganie dwóch elementów konstrukcji oraz utrzymanie jej we właściwym położeniu oraz miejscu.

Zadaniem kotew jest więc ochrona poszczególnych elementów konstrukcyjnych przed rozchyleniem oraz zagwarantowanie im odpowiedniej stabilności. Wśród kotew znaleźć można także specyficzne wkręty przeznaczone do umieszczenia w betonie, których zadaniem jest utrzymywanie dużych obciążeń. Warto także wiedzieć, że dawniej kotwy pełniły nie tylko funkcję praktyczną. Wyposażone w ozdobne zakończenia kotwy były bowiem także efektownym wykończeniem oraz ozdobnym elementem elewacji, które do tej pory możemy spotkać m. in. na starych kamienicach.

Kotwy nierdzewne i ich najważniejsze rodzaje

Nierdzewne kotwy mechaniczne to rodzaj elementów konstrukcyjnych, wśród których możemy wyróżnić następujące ich rodzaje. Są to m. in. kotwy segmentowe, opaskowe, wkręcane oraz tuleje kotwiące z gwintem wewnętrznym. Każdy rodzaj kotew można także podzielić na określone podgrupy. Szeroki wybór oraz zróżnicowanie kotew i ich rodzajów pozwala każdemu użytkownikowi dopasować wybrany produkt do swoich potrzeb oraz specyficznych wymogów danej konstrukcji budowlanej.

Kotwy segmentowe to ten rodzaj kotew, w skład których wchodzą takie elementy, jak m. in.: kotwy ze śrubą i kołnierzem, kotwy ze śrubą przeznaczone do betonu spękanego lub niespękanego, kotwy z hakiem zamkniętym lub otwartym oraz wiele innych. Kotwy nierdzewne segmentowe świetnie sprawdzają się do wykorzystania przy takich pracach, jak m. in. utwardzanie podpór drabin, tworzenie wsporników odciągów, żurawi oraz lin. Użytkowane są również jako wsporniki w instalacjach wodociągowych i kablowych oraz w konstrukcjach drzwi przeciwpożarowych. Segmentowe kotwy nierdzewne w Inoxa to świetnej jakości łączniki wytwarzane z najwyższej jakości stali odpornej na rdzę oraz korozję. Takie wykonanie gwarantuje kotwom trwałość, solidność oraz bezpieczeństwo użytkowania przesz długi czas.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Kotwy nierdzewne – najważniejsze rodzaje i zastosowania”

  1. Jasiek

    Stosowałem takie kotwy – polecam

Leave a Comment