Kontener sanitarny na budowie: czy wymaga pozwolenia?

Kontener sanitarny na budowie: czy wymaga pozwolenia?

Prowadzisz firmę budowlaną i otrzymałeś zlecenie na stworzenie domu, sklepu lub innego obiektu? Jako pracodawca masz obowiązek zapewnić swoim pracownikom miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Toaleta powinna spełniać warunki higieniczno-sanitarne wg rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. Dobrym wyborem będzie kontener sanitarny. Sprawdź, czy wymaga on pozwolenia.

Czy trzeba mieć pozwolenie na postawienie kontenera sanitarnego na budowie?

Kontener sanitarny jest zaliczany do tymczasowych obiektów budowlanych, które można dowolnie przesuwać według potrzeb. Na jego postawienie nie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę, jeśli obiekt jest:

  • niepołączony z gruntem na stałe;
  • przeznaczony do przeniesienia w inne miejsce lub do rozbiórki w terminie do 180 dni od rozpoczęcia budowy.

Warto jednak pamiętać, że nadal masz obowiązek zgłoszenia umieszczenia kontenera w pobliżu placu inwestycji. Stosowne zaświadczenie należy przedstawić w odpowiedniej jednostce architektoniczno-budowlanej np. w starostwie lub w urzędzie miasta. Instytucja ma 30 dni na wyrażenie jakiegokolwiek sprzeciwu do Twoich planów. Jeśli organ nie zgłosi żadnych zastrzeżeń w tym czasie, możesz spokojnie postawić kontener.

Ze względu na czas oczekiwania zaświadczenie należy złożyć na miesiąc przed planowanym rozpoczęciem budowy. Dzięki temu, gdy Twoi pracownicy wejdą na plac, będą już mogli mieć zapewniony dostęp do toalety.

Pamiętaj! Jeśli prace trwają dłużej niż 180 dni, a kontener musi pozostać w wybranym miejscu dłużej niż pół roku, należy uzyskać pozwolenie na jego budowę.

O czym należy pamiętać przy stawianiu kontenerów sanitarnych na budowie?

Samo zgłoszenie kontenerów sanitarnych na budowie nie wystarczy. Obiekty muszą być umieszczone w odpowiedniej odległości od miejsca pracy zespołu. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku odnośnie do przepisów BHP, toaleta powinna znajdować się:

  • nie dalej niż 75 metrów od budynku, w którym pracownicy wykonują swoje zadania,
  • nie dalej niż 125 metrów, jeśli stanowisko pracy znajduje się w otwartej przestrzeni.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że:

  • na 30 mężczyzn na terenie budowy powinna znajdować się min. 1 toaleta i 1 pisuar;
  • na 20 kobiet powinna przypadać min. 1 toaleta;
  • pracownicy muszą mieć zapewniony dostęp do umywalek z bieżącą wodą — jest to szczególnie istotne w przypadku brudzących prac;
  • jeśli w zespole znajdują się osoby z niepełnosprawnościami, należy zapewnić im toaletę z właściwymi udogodnieniami;
  • przenośne toalety na terenie otwartym, na którym budowa trwa dłużej niż 3 miesiące, nie muszą być podłączone do sieci kanalizacyjnej. Należy jednak zapewnić zbiornik na nieczystości płynne i regularnie go opróżniać;
  • jeśli toalety znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach, powinny być podłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Według przepisów prawa pracodawca ma obowiązek zapewnić w toalecie oświetlenie, a także stosowne wyposażenie tj. papier toaletowy. W łazienkach damskich powinny znaleźć się także pojemniki na odpady sanitarne.

Jaki kontener sanitarny na budowę wybrać?

Chcesz zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki do pracy, dlatego stawiasz na kontener sanitarny? To dobre rozwiązanie! Tego typu obiekty wyposażone są w ceramiczne toalety oraz umywalki, dzięki czemu można komfortowo załatwić swoje potrzeby fizjologiczne czy umyć się po pracy. To wpływa pozytywnie na samopoczucie pracowników.

Zastanawiasz się jednak, jakie kontenery wybrać? Jeśli masz mieszany zespół, postaw na modele, które składają się z dwóch części: damskiej i męskiej. Takie obiekty oferuje np. mtoilet.pl. W przestrzeni męskiej znajdują się 1 toaleta i 4 pisuary, a w damskiej 3 toalety. Zatem ten model wystarczy na zespół, który składa się z kilkudziesięciu osób.

Natomiast jeśli zatrudniasz wyłącznie mężczyzn, dobrze sprawdzi się kontener z dwoma pisuarami i dwoma toaletami — będzie idealny dla 60-osobowego zespołu. Możesz wybrać także obiekt z jednym pisuarem, toaletą i kabiną prysznicową. Sprawdzi się, jeśli pracownik będzie chciał się odświeżyć po pracy w trudnych warunkach.

Kontenery sanitarne to świetna alternatywa dla klasycznych, przenośnych WC. Nie wymagają pozwoleń na budowę, więc możesz je postawić bez zbędnych formalności.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment