Jakie przedłużacze wybrać do domu, a jakie do ogrodu? Sprawdź, czym się od siebie różnią

Jakie przedłużacze wybrać do domu, a jakie do ogrodu? Sprawdź, czym się od siebie różnią

Sprzętów elektrycznych, których używamy w domu i przydomowym ogrodzie, nieustannie przybywa. Wymaga to dużej liczby gniazd elektrycznych, a tych nierzadko po prostu brakuje lub są zbyt daleko. Na szczęście niemal wszystkie gospodarstwa domowe dysponują przedłużaczami. Urządzenia te różnią się między sobą wieloma parametrami i nie każde nadaje się do wykorzystania także na zewnątrz. Jakie przedłużacze zawsze warto mieć pod ręką i dlaczego? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie.

Przedłużacze w domu – czy są niezbędne?

Przedłużacze to doskonale znane akcesoria domowe – przydają się szczególnie wtedy, gdy gniazdo elektryczne jest zbyt daleko, a źródła zasilania potrzebne są bliżej. Okazują się też niezbędne, kiedy konieczne jest podłączenie większej ilości sprzętów jednocześnie. Obecnie gospodarstwa domowe wyposażone są w coraz więcej urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Dzięki wykorzystaniu przedłużacza możesz w tym samym czasie ładować telefon, korzystać z komputera i zapalić lampkę na biurku. To jednak nie wszystko – poza osobistą elektroniką w domu istnieje jeszcze szereg innych sprzętów AGD i RTV, które muszą być podłączone do prądu na stałe. W większości przypadków przedłużacz będzie więc przydatnym elementem, który pozwoli na bezpieczne użytkowanie ich wszystkich w tym samym czasie.

Jak wybierać przedłużacze?

Rynek oferuje mnóstwo rodzajów i modeli przedłużaczy. Jak zatem wybrać odpowiedni do użytku domowego? Najważniejsze kryteria, które musisz wziąć pod uwagę, to:

– liczba gniazd – ten parametr należy dopasować do swoich potrzeb. Choć zazwyczaj wydaje się, że im więcej gniazd, tym lepiej, w przypadku przedłużaczy może się to wiązać z wyższą ceną. Nie zawsze potrzebujesz np. 7 gniazd – wówczas warto wybrać np. 3;

– długość kabla – w przypadku tego parametru najlepiej przed zakupem sprawdzić, jaka długość przewodu będzie optymalna i wygodna do użytkowania;

– przeznaczenie – jeśli potrzebujesz przedłużacza, do którego zamierzasz podłączyć takie sprzęty, jak telewizor czy komputer, warto postawić na listwę przepięciową – to przedłużacz z dodatkowym zabezpieczeniem przed niespodziewanymi skokami napięcia. Ochroni podłączone urządzenia podczas ewentualnej awarii.

Mniejsze znaczenie mają aspekty wizualne. Niemniej, dobrze jest wybrać przedłużacze, których kolor dobrze komponuje się z aranżacją wnętrza. Różne warianty dostępne są np. w e-sklepie https://voltstore.pl/przedluzacze – wśród prezentowanych modeli z pewnością znajdziesz pasujący do Twoich potrzeb.

Odpowiednie przedłużacze do ogrodu, czyli jakie?

W pracach ogrodowych równie często korzysta się ze sprzętu wymagającego zasilania prądem elektrycznym. Przedłużacze są zatem niezbędne np. do podłączenia kosiarki. Należy zaznaczyć, że znacznie różnią się one od tych, które znajdują zastosowanie w domach. Na zewnątrz z reguły sprawdza się najprostszy z modeli, składający się jedynie z długiego kabla – na jednym końcu wyposażony jest w gniazdo, a na drugim znajduje się wtyczka. Jego długość może sięgać nawet 40 m. Co ważne, większość modeli posiada funkcjonalną klapkę ochronną. W przypadku tego typu przedłużaczy warto zwrócić uwagę na współczynnik szczelności minimum IP44 – dzięki temu akcesorium będzie odporne na wilgoć, pył i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment