Jak zaprojektować łazienkę?

Jak zaprojektować łazienkę?

Samodzielne projektowanie łazienki nie musi być trudne i nie wymaga także posiadania specjalistycznej wiedzy. Stworzenie projektu według własnej koncepcji to dobra okazja, by przyjrzeć się nowym trendom i lepiej poznać swoje preferencje. Pięknie urządzona łazienka będzie źródłem satysfakcji i dumy, szczególnie jeśli pomysł na aranżację sprawdzi się w praktyce. A jak zaprojektować własną łazienkę?

Zacznij od pomiarów i ustalenia budżetu

Wybieranie mebli i armatury do łazienki to ogromna przyjemność, jednak zanim dana osoba odwiedzi sklep z wyposażeniem łazienek, powinna najpierw dokładnie zmierzyć ilość dostępnego w łazience miejsca. Ponieważ wówczas będzie można określić, jakie wymiary muszą mieć dane sprzęty i urządzenia, aby bez problemu zmieściły się w łazience. Przy czym nie można zapomnieć o zachowaniu odpowiedniej odległości między poszczególnymi elementami tak, aby zyskać do nich swobodny dostęp. Gdy już wiadomo mniej więcej, gdzie będą ustawione wybrane przedmioty, można przejść do ustalenia budżetu. W tym celu warto sprawdzić, ile orientacyjnie dana osoba zapłaci za wannę, prysznic czy inne niezbędne akcesoria łazienkowe. Dobrze przygotowany kosztorys pozwoli zoptymalizować wydatki i zmniejszyć ryzyko wyczerpania środków finansowych przed zakończeniem remontu.

Podziel łazienkę na strefy 

Projektowanie łazienki warto zacząć od podzielenia tego pomieszczenia na strefy, które mogą obejmować na przykład część kąpielową i pielęgnacyjną. Każda strefa musi być dobrze oświetlona i zaaranżowana w taki sposób, aby domownicy mogli bez problemu z niej korzystać. Dlatego trzeba zadbać o to, by zarówno przy toalecie, jak i przy umywalce czy wannie znalazły się odpowiednie półki i szafki, gdzie będzie można trzymać potrzebne do wykonania danych czynności przybory. Projektując łazienkę, trzeba pamiętać również o ergonomii. Podstawą będzie takie umieszczenie szafek, aby ich drzwiczki nie zachodziły na siebie i żeby można je było swobodnie otwierać. Poza tym półki muszą być zamontowane na optymalnej dla każdego domownika wysokości. Wówczas biorąc kąpiel lub myjąc zęby, wystarczy delikatnie wyciągnąć rękę, by sięgnąć po wszystkie potrzebne przedmioty. Ergonomiczne powinny być również baterie łazienkowe, co oznacza, że użytkownicy powinni mieć do nich swobodny dostęp, a same pokrętła muszą być proste i wygodne w obsłudze.

Postaw na jakość i ponadczasowy styl

Szukając idealnego wyposażenia do łazienki według własnego projektu, warto wybierać produkty wykonane z dobrej jakości materiałów, które jednocześnie będą łatwe w codziennej pielęgnacji. Poza tym na rynku można znaleźć także rozwiązania umożliwiające oszczędzanie wody lub światła, dzięki czemu można znacznie zmniejszyć rachunki za wodę i prąd. Jednak wyposażenie łazienki nie może być tylko praktyczne, ale powinno również charakteryzować się niebanalny designem. Ponieważ taka unikalna umywalka, wanna czy bateria prysznicowa sprawią, że nawet niewielka łazienka będzie prezentowała się niezwykle stylowo i elegancko.

Gdy już projekt łazienki marzeń jest gotowy, czas przystąpić do jego realizacji. W tym celu należy znaleźć dobrą ekipę budowlaną, ponieważ wiele prac remontowych będzie wymagało posiadania odpowiednich uprawnień. Po zakończonym remoncie trzeba będzie dokładnie umyć łazienkę, aby można było ustawić w niej wszystkie dodatki i akcesoria dekoracyjne. W tak urządzonej łazience nie powinno zabraknąć również odpowiednich świec zapachowych i roślinności, które sprawią, że w pomieszczeniu zapanuje miła i przyjemna atmosfera.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment