Jak zaplanować remont łazienki?

remont łazienki

Kupno nowego mieszkania często wiąże się również z koniecznością wykonania remontu. Bez względu na to czy zakupiona nieruchomość jest w stanie deweloperskim czy też z rynku pierwotnego, najczęściej to właśnie łazienka wymagać będzie lekkiego odświeżenia lub gruntownego remontu. Aby sprawnie przeprowadzić renowację konieczne będzie precyzyjne zaplanowanie wszystkich działań jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy, np. wybrać niezbędne wyposażenie, jak umywalkę, kabinę prysznicową oraz grzejniki łazienkowe. Trzymanie się ustalonego planu pomoże w uniknięciu nieoczekiwanych kłopotów, na jakie można natrafić podczas remontu łazienki.

4 najważniejsze etapy remontu łazienki.

Remont łazienki można podzielić na 4 etapy:

  • ustalenie budżetu
  • przygotowanie projektu
  • zakup artykułów budowlanych i wyposażenia łazienek
  • realizacja przebudowy

Przed rozpoczęciem renowacji należy określić szczegółowy budżet inwestycji. Można stworzyć tabelkę w programie kalkulacyjnym i wypisać tam wszystkie planowane koszty, jak np. koszt zatrudnienia ekipy budowlanej, prac hydraulicznych, ceny wybranych płytek i farb. Jeśli budżet jest ograniczony, można utworzyć dodatkowe pola i wpisać tam wyposażenie, które można zakupić później. Takim przykładem są np. grzejniki łazienkowe, które są zazwyczaj już na wyposażeniu zakupionego mieszkania.

Ważnym elementem planowania remontu jest wykonanie projektu architektonicznego łazienki. Precyzyjnie zaprojektowana łazienka pomaga w obniżeniu kosztów wynikających z poprawek oraz ułatwia opracowanie budżetu koniecznego do realizacji przebudowy.

Kolejnym etapem podczas remontu, jest dokonanie zakupów wszystkich elementów koniecznych do renowacji łazienki. Najważniejszym zakupem są artykuły budowlane takie jak: kleje, uszczelki, farby. Nie można też zapomnieć o zakupie płytek, umywalek, muszli toaletowej. Należy przy tym pamiętać, że niektóre produkty wyposażenia wnętrz, takie jak grzejniki łazienkowe lub umywalki, nie są dostępne od ręki, a na realizację zamówienia możemy poczekać nawet kilka tygodni.

Kiedy już skompletujemy potrzebne artykuły możemy przystąpić do remontu. Przebudowa powinna rozpocząć się od prac hydraulicznych, elektrycznych i budowlanych. Po zakończeniu tzw. „brudnych prac” można przejść do montażu wyposażenia łazienki.

Czy inwestować w grzejniki łazienkowe?

Po zakończeniu remontu warto rozważyć wymianę grzejnika łazienkowego. Grzejniki wykorzystywane w łazienkach do niedawna sprawowały jedynie funkcję grzewczą i nie różniły się od pozostałych grzejników w mieszkaniu. Dziś grzejniki łazienkowe łączą w sobie funkcję grzewczą i dekoracyjną. Wymiana grzejnika łazienkowego, nie wiąże się z dużym kosztem, a może sprawić, że łazienka nabierze nowoczesnego i spójnego wyglądu.
Remont łazienki może wydawać się ogromnych przedsięwzięciem. Jednak dobrze przygotowany plan działania oraz budżet ułatwią sprawną realizację projektu wymarzonej łazienki oraz pomogą
w uniknięciu dodatkowych kosztów.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment