Budownictwo kubaturowe cieszy się coraz większą popularnością. Inwestorzy i generalni wykonawcy musieli jednak uporać się z drastycznym wzrostem cen materiałów budowlanych i podniesionymi wymaganiami energetycznymi dla budynków. Jak budownictwo kubaturowe prezentuje się w 2022 roku?
Czym jest budownictwo kubaturowe?
Prawo Budowlane nie precyzuje, czym dokładnie jest budownictwo kubaturowe. Należy więc bazować na oficjalnych orzeczeniach sądowych, a jednym z nich jest to z 14 lutego 2014 roku. Wtedy to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ogłosił wyrok II SA/Kr 1527/13, w którym zdefiniował budownictwo kubaturowe jako konstrukcje budowlane o charakterze pojemnościowym. Są to więc obiekty przemysłowe (tych dotyczą inne wymogi prawne), zabudowa wielorodzinna i jednorodzinna oraz konstrukcje użyteczności publicznej. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.erbud.pl/budownictwo-kubaturowe.
Jakie wyzwania stoją przed budownictwem kubaturowym?
Jednym z największych problemów w branży jest znaczny wzrost kosztów materiałów budowlanych. Jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19 ceny stali, materiałów budulcowych oraz kruszyw znacznie wzrosły. Trend ten utrzymuje się aż do teraz. Dlatego każdy generalny wykonawca budownictwa kubaturowego musi wziąć pod uwagę podniesione koszty wznoszenia konstrukcji. Oczywiście nie jest to tak proste, zwłaszcza że inwestorzy nie zawsze są zaznajomieni z aktualnymi stawkami materiałów i usług budowlanych.
Kolejne wyzwanie ma związek z rosnącym zapotrzebowaniem na budownictwo zeroemisyjne i wysokoenergetyczne. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze firmy zajmującej się przeprowadzeniem budowy należy zapoznać się z jej zdolnościami w dziedzinie ekologicznego budowania. Na szczęście na polskim rynku bez trudu można znaleźć taką firmę, która w sposób profesjonalny wykona nawet najtrudniejsze zadanie inwestycyjne. Doświadczony generalny wykonawca budownictwa kubaturowego bez trudu zajmie się przeprowadzeniem budowy obiektów zeroemisyjnych i oszczędnych pod względem ubytku energetycznego.
Czy budownictwo kubaturowe czeka zapaść?
Jak wspomnieliśmy na wstępie, budownictwo kubaturowe to bardzo szerokie pojęcie. Poza tym rynek nadal potrzebuje wykwalifikowanych wykonawców, którzy w sposób profesjonalny wykonają inwestycje w trosce o środowisko naturalne. Modernizacje starych obiektów i wznoszenie nowych nie zatrzyma się w najbliższych latach, dlatego nie ma obaw o zapaść w branży budownictwa kubaturowego. Widać to wyraźnie na przykładzie minionych lat, które przyniosły branży budowlanej ogromne problemy, a z których firmy i inwestorzy wyszli obronną ręką.
Jeśli jesteś inwestorem i szukasz więcej informacji na temat generalnego wykonawstwa budownictwa kubaturowego, sięgnij po sprawdzoną firmę z ugruntowaną pozycją rynkową. Wcześniej zapoznaj się z jej realizacjami, by mieć pewność co do jej kwalifikacji.