Wykonujesz w swoim warsztacie skomplikowane prace, do których możliwości pilarki stołowej nie są dostateczne? Jeśli musisz wycinać elementy z drewna lub innych materiałów pod różnymi kątami, koniecznie musisz uzupełnić swój warsztat o pilarkę ukośną. Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru tego rodzaju pilarki.
1. Zakres kątów cięcia
Zasadniczym zastosowaniem ukośnicy jest cięcie materiału pod wybranym kątem. Funkcja ta jest niezbędna w pracach stolarskich przy wykonywaniu okien, schodów, balustrad, boazerii czy elementów zdobniczych, takich jak na przykład ramy obrazów. Pilarka ukośna jednostronna ma zakres cięcia wynoszący od 45 do 90 stopni. Oznacza to, że zda egzamin przy mało skomplikowanych projektach. Bardziej złożone elementy łatwiej, szybciej i dokładniej wykonasz nieco droższymi, ale za to znacznie bardziej precyzyjnymi ukośnicami dwustronnymi.
2.Ostrza na wyposażeniu
W cenie każdej ukośnicy otrzymasz ostrze lub zestaw ostrzy do cięcia materiału. Musisz jednak pamiętać o tym, że nawet w najwyższej klasy sprzęcie ostrze po pewnym czasie wyeksploatuje się. Dlatego konieczna będzie jego wymiana. Wtedy musisz zwrócić uwagę na:
- średnicę otworu i szerokość tarczy – muszą być identyczne jak w tarczach oryginalnie dołączonych do ukośnicy;
- liczbę zębów – im większa, tym szybsza praca tarczy, ale mniejsza precyzja cięcia.
Pamiętaj o tym, że ostrze przeznaczone do konkretnych materiałów, np. drewna, aluminium czy PCV, zawsze są lepszym wyborem niż ostrza uniwersalne.
3. Odchylenie
Jest to funkcja, bez której nie jest możliwe wykonywanie bardziej skomplikowanych cięć. Jeżeli potrzebujesz narzędzia, dzięki któremu wytniesz kąty z dwóch stron bez konieczności wyciągania detalu i obracania go, musisz zainwestować w ukośnicę z funkcjami ustalenia kąta odchylenia i obrotu detalu na stole.
4. Posuw
Ukośnice z posuwem okazują się ogromnie pomocne podczas przycinania dłuższych elementów, takich jak listwy, rury czy profile. Posuw poprawia stabilność, dzięki czemu gwarantuje wysoką precyzję podczas cięcia długiego elementu. Warto wspomnieć o tym, że posuw nie większa w znaczący sposób ceny urządzenia, dlatego warto zainwestować w ukośnicę z posuwem, by móc w razie konieczności z większą precyzją przycinać długie detale.
5. Prędkość obrotowa
Jest to bardzo ważna funkcja, bowiem im większy jest zakres regulacji prędkości obrotowej, tym więcej różnych materiałów można obrabiać przy użyciu pilarki ukośnej. Dla przykładu przycinanie aluminium odbywa się z przy mniejszej prędkości obrotowej niż cięcie elementów drewnianych. Niedostosowanie prędkości obrotowej do obrabianego materiału może skutkować zmniejszenie precyzji, a nawet spowodować niebezpieczeństwo dla operatora pilarki.
6. Dodatkowy osprzęt
Jest kilka elementów, które mogą podnieść komfort pracy z ukośnicą. Należą do nich między innymi:
- oświetlenie,
- laser do wyznaczenia linii cięcia,
- zaciski do lepszego utrzymywania detalu.
Szeroki wybór pilarek ukośnych o różnych parametrach znajdziesz w sklepie z elektronarzędziami Emast.pl.