Jak wybrać najlepszą siatkę podtynkową? Poradnik dla budowlańców

Jak wybrać najlepszą siatkę podtynkową? Poradnik dla budowlańców

Ocieplenie budynku to jeden z podstawowych sposobów na zapewnienie w nim komfortu cieplnego i obniżenie zużycia energii. Niezwykle ważnym etapem tego procesu jest odpowiednie wykonanie warstwy zbrojącej. A to niemożliwe bez dobrze dobranej siatki podtynkowej. Poniżej przeczytasz, czym należy się kierować, aby osiągnąć najlepszy efekt.

Jaką rolę odgrywa siatka podtynkowa w budownictwie?

Podstawową rolą siatki podtynkowej jest wykonywanie warstwy zbrojącej na systemach ociepleń, tym samym ma przede wszystkim:

  • Związać i utrwalić ocieplenie (zarówno styropian, jak i wełnę mineralną),
  • Zabezpieczyć ocieplenie przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • Chronić warstwę ocieplenia przed naprężeniami termicznymi i czynnikami atmosferycznymi,
  • Przygotować elewację do wykończenia.

Siatka podtynkowa jednocześnie pozwala więc zadbać zarówno o parametry wytrzymałościowe powierzchni, jak i jej wygląd. Prawidłowo wykorzystana pozwala na uzyskanie gładkiej i spójnej powierzchni, która będzie znakomicie prezentować się po położeniu i wykończeniu tynku elewacyjnego i zachowa swoje właściwości oraz wygląd przez długie lata. Oczywiście to niezwykle ważne w przypadku nowoczesnych tynków cienkowarstwowych, które świetnie się prezentują i charakteryzują się dobrymi właściwościami wytrzymałościowymi, jednak wymagają również bardzo skrupulatnego przygotowania podłoża.

Rodzaje siatek podtynkowych dostępnych na rynku

Możesz spotkać się z różnymi rodzajami siatek podtynkowych. Podstawowym kryterium, które warto wziąć pod uwagę, jest materiał. W większości przypadków nowoczesne produkty są wykonane z włókna szklanego, tak jak siatka podtynkowa Lakma, którą znajdziesz tutaj: https://lakma.pl/siatka_lakma_term_165g_m2,pid-2792.

Dzięki pokryciu odpornymi na alkalia dyspersjami na bazie lateksu siatka jest odporna na czynniki zewnętrzne, w tym działanie związków chemicznych. To ważna informacja, ponieważ siatkę podtynkową zatapia się w warstwie zaprawy klejowej.

Poza tym musisz zwrócić uwagę również na rodzaj splotu wykorzystanego w siatce. Splot gazejski pozwala na uzyskanie lepszych parametrów i wytrzymałości od splotu raszlowego. To z jednej strony gwarancja wyższej wytrzymałości, także w przypadku trudniejszych podłoży, ale również łatwiejszej i skuteczniejszej aplikacji.

Kluczowe czynniki do rozważenia podczas wyboru siatki

Porównując ze sobą poszczególne siatki podtynkowe, musisz zwrócić uwagę również na inne czynniki. O parametrach wytrzymałościowych decyduje przede wszystkim gramatura. Możesz spotkać siatki podtynkowe o gramaturze wynoszącej nawet poniżej 100 g/mkw., jednak pamiętaj, że im większa gramatura, tym wyższa wytrzymałość. Lakma proponuje siatki podtynkowe o gramaturze 145 g/mkw. lub 165 g/mkw., co pozwoli Ci dobrać siatkę do konkretnych potrzeb, w tym również bardziej wymagających powierzchni.

Przemyślana instalacja: jak prawidłowo montować siatkę podtynkową

Jeśli wybierzesz siatkę podtynkową wykonaną z nowoczesnego materiału, wykonanie warstwy zbrojonej będzie zdecydowanie prostsze. Musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

  • Do pracy możesz przystąpić najwcześniej po 3 dniach od przyklejenia warstwy izolującej.
  • Warstwę zbrojoną należy wykonywać w temperaturze 5°C–25°C, bez opadów. Zadbaj również o to, aby temperatura nie spadła poniżej 5°C w ciągu kolejnych 24 godzin.
  • Aplikację siatki podtynkowej rozpocznij od narożników okien lub drzwi poprzez naklejanie pod kątem 45° fragmentów siatki o minimalnym wymiarze 25×35 cm.
  • Zaprawę klejową nanoś warstwami o grubości 3–4 mm i szerokości 1 m i przeczesz zębatą stroną pacy.
  • Następnie wklej w nią siatkę podtynkową. Pasy znajdujące się w pobliżu krawędzi budynku wysuń poza krawędź, wygnij i zatop w kleju.
  • Siatkę podtynkową układaj na zakład wynoszący co najmniej 10 cm w pionie i poziomie.
  • Warstwę zbrojącą wyszpachluj aż do uzyskania idealnie równej powierzchni. W przypadku miejsc szczególnie narażonych możliwe jest położenie drugiej warstwy zbrojącej.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Jak wybrać najlepszą siatkę podtynkową? Poradnik dla budowlańców”

  1. Kamil

    Bardzo praktyczne wskazówki dotyczące wyboru siatki podtynkowej. Czy możecie polecić jakieś konkretniejsze marki, które są godne zaufania?

Leave a Comment