Wybór ocieplenia dla domu nie jest łatwy. Na rynku istnieje kilkadziesiąt firm produkujących styropian w kilkunastu wersjach i grubościach. Tani i dobry styropian to przede wszystkim jak największa oszczędność podczas ogrzewania mieszkania w miesiącach zimowych i utrzymania komfortowej temperatury latem, a nie niska cena samego materiału podczas zakupu. Sprawdź więc jaki styropian jest dobry do ocieplenia i tani podczas późniejszej eksploatacji budynku.
Styropian elewacyjny – tani sposób na ocieplenie domu
Styropian jest bardzo często wybierany jako izolacja termiczna elewacji budynku. Ze względu na swoje właściwości, łatwość montażu i cenę jest najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym w przypadku domów i budynków. Szukając najlepszej oferty styropianu elewacyjnego, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka parametrów takich jak:
Cena jednego metra kwadratowego styropianu — tu w zależności od rodzaju i producenta możemy mieć różne informacje dotyczącej kosztu zakupu. Cena za paczkę czy cena metra sześciennego nic nam tak naprawdę nie mówi, ponieważ w zależności od grubości samej płyty styropianowej, rodzaju jej wykończenia i samego producenta, ilość płyt w paczce może być różna.
Wartość lambda styropianu — to kluczowy element, który pozwala wybrać efektywne rozwiązanie dla przyszłych oszczędności. Wybierając styropian z niskim parametrem lambda, np. 0,030 W/(mk) otrzymamy o wiele lepsze parametry izolacyjne niż w przypadku takiej samej grubości płyty styropianowej o parametrze lambda 0,045 W/(mk).
Grubość styropianu — w tym przypadku zasada im grubszy styropian, tym lepsza izolacja nie zawsze się sprawdza. Na rynku istnieje wiele odmian styropianu i czasem bardziej opłacalny jest wybór styropianu o grubości 12 cm i lambda 0,031 niż zakup styropianu o grubości 15 cm i parametrze lambda 0,042. Opór cieplny izolacji, jaką chcemy wykonać, ma kluczowe znaczenie dla przyszłych kosztów za ogrzewanie. Dlatego też kierowanie się grubością materiału termoizolacyjnego nie zawsze pozwala wybrać tani i dobry styropian.
Transport styropianu — koszty transportu również powinniśmy wliczyć w jego cenę, ponieważ mogą one wynosić nawet kilkaset złotych i stanowić kilka procent jego ceny. W przypadku zakupu styropianu warto sprawdzić więc jego cenę i porównać finalną wartość z zamówieniem tego samego produktu od lokalnej hurtowni styropianu, która bardzo często może oferować bezpłatny transport przy zakupie powyżej pewnej kwoty lub ilości opakowań. W przypadku lokalizacji blisko większego miasta, warto sprawdzić ile będzie kosztował ten sam styropian w małej, lokalnej hurtowni i np. dużej hurtowni styropianu ze Szczecina lub innego miasta.
Styropian biały czy grafitowy — kolor styropianu wiąże się ze składem samego materiału termoizolacyjnego. W przypadku styropianu szarego, do jego produkcji jest wykorzystywany grafit, który pozwala uzyskać lepsze parametry termoizolacyjne niż w przypadku styropianu białego.
Styropian frezowany — frezowanie styropianu to nie tylko rozwiązanie ułatwiające jego montaż na elewacji budynku. Boczne frezy na krawędziach pomagają lepiej dopasować płyty względem siebie, dzięki czemu ograniczamy możliwość występowania mostków termicznych.
Hurtownia styropianu – lokalna czy internetowa
Szukając taniego i dobrego styropianu, możemy wybrać zakupy w lokalnej hurtowni styropianu, np. w Szczecinie, licząc na niższe koszty transportu lub poszukać firmy specjalizującej się w sprzedaży styropianu na terenie całego kraju. Tutaj warto sprawdzić i dokładnie porównać oferty wszystkich firm, zarówno hurtowni lokalnych, jak i online. Dzięki temu możemy uzyskać różnicę nawet kilkunastu procent między najtańszą i najwyższą ceną tego samego produktu.
Kalkulator styropianu – łatwy sposób na oszczędność
Kalkulatory styropianu to bardzo pomocne narzędzie, które pozwala w szybki i łatwy sposób obliczyć zapotrzebowanie i potencjalny koszt styropianu. Wiele sklepów ze styropianem udostępnia taki kalkulator dla swoich klientów, dzięki czemu już przed zakupem możemy obliczyć, ile paczek wybranego styropianu będzie nam potrzebne do ocieplenia domu lub budynku. Kalkulatory styropianu są również dostępne na stronach producentów materiałów termoizolacyjnych i są dużym udogodnieniem dla osób, które samodzielnie szukają materiałów termoizolacyjnych.