Jak szybko rośnie trawa? Uprawa: Miskanty

Jak szybko rośnie trawa? Uprawa: Miskanty

Ogrody zachwycają całym rokiem. Wiosną wyrastają tulipany i hiacynty; Latem do życia budzą się słoneczniki i chabry; Jesienią dalie i wrzosy; Zimą zaś bywa różnie. Ogród zimą nigdy nie śpi i do tego może również dobrze wyglądać. Wszystko to za sprawą traw ozdobnych, które z każdym rokiem coraz bardziej zyskują w naszych oczach. Przeczytaj materiał i dowiedz się więcej o wyjątkowości traw ozdobnych i ich możliwościach.

Kulista kępa

Szczególną uwagę warto poświęcić miskantom i jednej z najbardziej uniwersalnych i najchętniej uprawianych traw ozdobnych – miskantowi chińskiemu.

Miskant Chiński (Miskant Gracillimus) jest bardzo niezwykle ozdobną trawą, która dorasta niemal do 2 metrów wysokości. Tworzy wysokie kuliste kępy, które pięknie przyozdabiają duże ogrody. Kępy mogą również imitować żywopłot, choć na ogół odradza się takich zabiegów. Dlaczego? Miskanty rozpoczynają swoją wegetację dość późno, dlatego swój najlepszy i najpiękniejszy okres zaczynają na przełomie lata i jesieni.

Miskant, jakich mało

Miskanty wysokie, takie jak Miskant Gracillimus, sadzi się również, jako solitery oraz jako tło do pozostałych roślin w ogrodzie (rabacie).

Jedną z największych zalet miskantów jest to, że zarówno latem, jak i zimą prezentują się świetnie. Ich falujące liście i szumiące od wiatru kwiatostany nadają odmienności i oryginalności każdej rabacie. Dzięki zróżnicowaniu gatunków wysokich traw ozdobnych można ożywić niejeden zapomniany zakątek w ogrodzie.

Szybko rosnąca odmiana

Interesujący jest również fakt, że trawa gracillimus nie należy do roślin inwazyjnych – nie rozrasta się do niekontrolowanych rozmiarów. Co prawda rośnie szybko, ale robi to tak, że z każdym kolejnym rokiem zagęszcza swoje liście. Ten miskant ma bowiem krótkie kłącza, które z czasem przybierają postać zwartej kępy.

Miskanty wprowadzają nieco naturalnego, a zarazem orientalnego klimatu do ogrodu. Bardzo dobrze komponują się z bylinami – chodź tak naprawdę, to każda roślina wygląda dobrze w towarzystwie trawy ozdobnej. Nie należą do roślin trudnych w pielęgnacji, chodź ich wzrost uzależniony jest on odpowiedniej pielęgnacji i opieki nad rośliną.

Trawy wyglądają dobrze zarówno pojedynczo, w kupie, jak i wsadzane do gruntu po kilka sztuk, np. w linii. Nadają się równie dla nawodnionych ogrodów – ich liście poruszają się, na wietrze tworząc i nadając lekkość otoczeniu, w którym się znajdują.

Niedobór światła

Miskant Gracillimus najlepiej czuje się w lekko ocienionych oraz dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Umieszczenie go w miejscu, gdzie nie dochodzi niemal żaden promień słońca, to męka dla rośliny – niedobory światła mogą być przyczyną pokładania się liści. Trawy najlepiej sadzić we w miarę wilgotnym i żyznym podłożu.

Najlepiej będzie prezentowała się w ogrodach o dużym metrażu, jednak w średnich i mniejszych również może spełnić swe zadanie. Nawet jedna wysoka trawa w ogrodzie potrafi diametralnie odmienić posesję. Trawy to uniwersalne ozdoby, które wypada, chociażby kojarzyć. Może się bowiem zdarzyć, że już niedługo mało która osoba nie będzie miała choćby jednej trawy w swoim ogrodzie.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment