Jak skutecznie pozbyć się wody lub ścieków z piwnicy?

Jak skutecznie pozbyć się wody lub ścieków z piwnicy?

Zdarza się, że piwnica jest zalana. Trzeba w takiej sytuacji bardzo szybko interweniować, aby zalanie nie wyrządziło zbyt rozległych szkód. Pomieszczenie takie wymaga natychmiastowego wypompowania wody i osuszenia. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się wody lub ścieków z piwnicy. 

  1. Przyczyny zalanej piwnicy
  2. Jak przygotować się do odprowadzania wody?
  3. Jak odprowadzić ścieki z piwnicy, która została zalana?
  4. Czy da się zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem?

Przyczyny zalanej piwnicy

Kiedy na podłodze piwnicy znajdzie się woda, zanim dojdzie do jej osuszania, warto znaleźć przyczynę, która doprowadziła do takiego stanu rzeczy. Z piwnicami jest różnie, zwłaszcza z tymi, które mają za sobą wiele długich lat poprawnego działania. Warto więc zwrócić uwagę na ściany i na tempo zbierania się wody. Jeśli dało się wcześniej zauważyć wilgoć na ścianach, a na podłodze dość powoli zbierającą się wodę, można winić za to izolację poziomą — jej całkowity brak lub zły stan. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się częste wietrzenie piwnicy oraz jej ogrzewanie. Drugim krokiem jest postaranie się o wykonanie odpowiedniej izolacji. Nieszczelna izolacja pozostawiona sama sobie sprawi, że sytuacja z zalaną piwnicą może się regularnie powtarzać. 

Jak przygotować się do odprowadzania wody?

Odprowadzanie wody z poziomu piwnicy działa praktycznie tak samo, jak odprowadzanie ścieków. By odprowadzić ścieki czy wodę do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, należy wpierw skonstruować małą przepompownię ścieków i wody. Przysłużyć się mogą do tego pompy do odwodnień. Poza tym należy odpowiednio przygotować piwnicę. Należy odłączyć prąd oraz dobrze zabezpieczyć instalację. Jeśli na ścianach piwnic nie ma żadnych przebić, można przystąpić do pompowania. 

Jak odprowadzić ścieki z piwnicy, która została zalana?

Wszystko zależy od tego, jaki jest poziom ścieków lub poziom wody. Do tłoczenia ścieków potrzebna będzie pompa zatapialna ze specjalnym rozdrabniaczem. Ścieki bytowe lub bardzo zabrudzona woda mogą zawierać w sobie niewielkie elementy, które nie przejdą przez zwykłą cienką rurkę.

Zamiast pompy można użyć zwykłych wiader do usuwania wody, jednak zajmie to znacznie więcej czasu. Podczas wybierania wody warto otworzyć drzwi i okna, aby pomieszczenie na bieżąco było wietrzone. Znacznie szybciej dojdzie też do odparowania wody z tynków. Jeśli chcesz, aby osuszenie piwnicy szło sprawniej, można użyć do tego dodatkowe narzędzia, takie jak farelki, grzejniki czy specjalistyczne dmuchawy.

Fantastycznie do osuszania piwnicy sprawdzą się urządzenia kondensacyjne. Efekty mogą być znacznie lepsze niż w przypadku pozostałych możliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź artykuł o zalanej piwnicy w domach jednorodzinnych: https://ogrody24.pl/blog/post/zalana-piwnica-w-domu-jednorodzinnym-co-zrobic.

Czy da się zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem?

Zastanawiasz się, czy można uchronić się przed zalaniem piwnicy? A jeśli nie przed tym pierwszym, to chociaż przed tym kolejnym? Z pewnością! Świetnym sposobem, aby to uzyskać, jest znalezienie winowajcy pierwszego zalania. Może się zdarzyć, że masz kłopot z rurką kanalizacyjną, która uległa awarii. Nie musi to być powód czyhający na zewnątrz budynku, a wewnątrz.

To przez piwnicę bardzo często przebiegają rury kanalizacyjne odprowadzające ścieki z góry do zbiornika na zewnątrz. Jeśli koniecznością będzie odprowadzenie ścieków, na stronie https://ogrody24.pl/ warto poszukać najlepszej pompy z rozdrabniaczem, która poradzi sobie doskonale w tego typu sytuacji. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment