Jak przebiega montaż rekuperacji?

Jak przebiega montaż rekuperacji?

Rekuperacja coraz częściej jest utożsamiana z energooszczędną i ekologiczną wentylacją. Zapewnia wysoki komfort użytkowania i jest szczególnie polecana do domów, w których mieszkają alergicy. Takie systemy faktycznie mają wiele zalet. Zaleca się jednak, aby o ich montażu pomyśleć już na etapie budowy, ewentualnie remontu generalnego budynku. Jak przebiegają takie prace?

Rekuperacja coraz częściej jest utożsamiana z energooszczędną i ekologiczną wentylacją. Zapewnia wysoki komfort użytkowania i jest szczególnie polecana do domów, w których mieszkają alergicy. Takie systemy faktycznie mają wiele zalet. Zaleca się jednak, aby o ich montażu pomyśleć już na etapie budowy, ewentualnie remontu generalnego budynku. Jak przebiegają takie prace?

Rekuperacja – jak działa?

Rekuperatory są także nazywane wentylatorami z odzyskiem ciepła. Ta nazwa wiele mówi na temat sposobu ich działania. Zadaniem rekuperacji jest mechaniczne wentylowanie pomieszczeń – ruch powietrza nie odbywa się naturalnie, ale jest wymuszony działaniem dodatkowych urządzeń. 

Jednak wymiana powietrza nie jest jedynym celem montowania rekuperatorów. Ich główną funkcją jest odzyskiwanie ciepła, które wydostaje się z budynku w wyniku wentylowania. Strumień pochodzący z wewnątrz, mijając strumień z zewnątrz, przekazuje mu energię cieplną. Dzięki temu ten, który dostaje do pomieszczeń, jest już ogrzany. To sprawia, że ogrzewanie budynku może działać z mniejszą wydajnością, a komfort termiczny użytkowników jest znacznie wyższy. 

Montaż rekuperacji to korzyści także w ciepłych miesiącach. Latem system działa odwrotnie – usuwane z pomieszczeń chłodniejsze powietrze odbiera energię od tego, które pochodzi z zewnątrz, czyli znacznie cieplejszego. W budynku zatem jest chłodniej niż na zewnątrz, nawet jeśli nie używa się w nim klimatyzacji. 

Rekuperacja sprawia także, że użytkownicy budynku oddychają powietrzem lepszej jakości. Jest to możliwe dzięki temu, że rekuperatory są wyposażone w filtry. Takie bariery przechwytują niepożądane cząsteczki, czyli:

  • smog,
  • alergeny, 
  • grzyby,
  • insekty,
  • wilgoć.

Do pomieszczeń nie dostaje się więc nic, co obniżyłoby komfort ich użytkowników, a także wpływało negatywnie na ich zdrowie. Montaż rekuperacji zapewnia także stały – niski – poziom dwutlenku węgla.

Montaż rekuperacji – jak przebiega?

Montaż rekuperacji polega na zainstalowaniu rekuperatora, czyli głównej jednostki całego systemu, a także rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w budynku. Choć takie prace można wykonać niemal w każdym obiekcie, eksperci z firmy NOWBUD radzą planować je już na etapie budowy domu, ewentualnie podczas remontu generalnego. Jest to polecane dlatego, że montaż rekuperacji wiąże się z zaawansowanymi pracami. W przypadku użytkowanych budynków mogą być one uciążliwe dla jego mieszkańców. 

Jak wygląda instalacja takiego systemu? Rekuperator zwykle umieszcza się w pomieszczeniu gospodarczym, na przykład w kotłowni, piwnicy czy garażu. Od niego po całym budynku zostają rozprowadzone kanały wentylacyjne. Powinny zostać one zamontowane w taki sposób, by były niewidoczne – dla dbałości o estetykę. 

Przewody mogą być wykonane z różnych materiałów i od tego zależy sposób ich układania. Możliwości wyboru są spore – od tradycyjnych kanałów stalowych o dużych średnicach do nowoczesnych przewodów polietylenowych, które można rozprowadzić w wylewce podłogi czy w stropie.

Największe zagęszczenie przewodów znajduje się zwykle na poddaszu, skąd rozgałęzia się na niższe kondygnacje budynku. Co ważne, w domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest wentylowane – zarówno pokoje, kuchnia, jak i korytarze czy garderoby. 

Nie w każdym jednak znajdują się otwory wentylacyjne. Jest tak dlatego, że niektóre z nich pełnią funkcję transferową. Powietrze przepływa przez nie w sposób naturalny do miejsc, w których znajdują się czerpnie i wyrzutnie. Aby taki proces odbywał się wydajnie, w drzwiach muszą zostać wykonane otwory wentylacyjne. 

Podczas planowania montażu rekuperacji należy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

  • metrażu domu,
  • ilość i rodzaj pomieszczeń,
  • rodzaj rekuperatora,
  • rodzaj zastosowanej instalacji.

Szczególnie istotny jest rodzaj rekuperatora. Urządzenie musi być na tyle wydajne, aby zapewniało efektywne wentylowanie całego budynku. Zawsze zatem należy dobierać je do metrażu i kubatury obiektu. Planując założenie rekuperacji, warto zwracać się do firm, które się w tym specjalizują.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment