Jak oczyścić drenaż ?

Jak oczyścić drenaż

Przydomowe oczyszczalnie z drenażem stają się coraz bardziej popularne w ostatnim czasie. Nie ma się co dziwić, ponieważ w porównaniu do szamba betonowego są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze (prawie bezobsługowe), a także tańsze w eksploatacji. Skąd taki wniosek ? Przede wszystkim dlatego, że szambo betonowe należy opróżniać znacznie częściej. Usługa wywozu ścieków przez wóz asenizacyjny trochę kosztuje, a jeśli korzysta się z niej dwa razy w miesiącu – w przypadku posiadania szamba betonowego, to robią się spore koszty. Natomiast, gdy używa się oczyszczalni z drenażem, opróżnia się ją zazwyczaj raz na rok lub półtora roku. Oczywiście jest to zależne od prawidłowego użytkowania oczyszczalni – czyli regularnego stosowania odpowiednich biopreparatów.

Problemy z drenażem

Pomimo wielu zalet posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem zdarza się tak, że pojawia się problem – zapchany drenaż. Każdy zadaje sobie wtedy pytanie: dlaczego drenaż się zapchał, a następnie jak oczyścić drenaż? Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Często zalegające złogi tłuszczu tworzą kożuch na powierzchni zbiornika w oczyszczalni, a następnie przedostają się do drenażu i go wypełniają do tego stopnia, że ścieki nie są w stanie się przedostać i wylewają się przez studzienki. Zdarza się też tak, że w oczyszczalni gromadzi się zbyt duża ilość gęstego osadu. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy nie używa się dobrych bakterii do szamba i oczyszczalni. Warto pamiętać o tym, że nieczystości nie upłynnią się same – należy używać odpowiedni biopreparat, który w tym pomoże. W ten sposób można uniknąć problemu zatoru w drenażu, ponieważ ścieki przedostaną się do niego w formie płynnej. W przeciwnym wypadku – gdy drenaż całkowicie się zapcha, konieczne będzie wezwanie serwisantów. O ile w ogóle możliwy będzie dojazd koparek w trudno dostępne miejsce na działce – usługa rozkopywania drenażu i wymiany na nowy będzie sporo kosztować. Zazwyczaj jest to kwota kilku tysięcy złotych. Oprócz tego pozostanie nam rozkopany ogród, zniszczona trawa i roślinność. Dlatego warto przeciwdziałać zatorom w drenażu, aby nie doprowadzić do tak uciążliwej sytuacji.

Jak udrożnić drenaż

Kiedy już pojawi się zator w drenażu nie należy wpadać w panikę, ponieważ zazwyczaj nie trzeba od razu wykopywać nitek rozsączających i wymieniać na nowe. Więc co zrobić, gdy drenaż już się zapchał, jak oczyścić drenaż ? Najczęściej wystarczy po prostu udrażnianie drenażu za pomocą specjalnego biopreparatu. Na rynku istnieją specjalne bakterie do szamb i oczyszczalni, które mają właściwości odblokowujące, tzn. rozpuszczają zator w drenażu i sprawiają, że staje się ponownie drożny. Bardzo popularny i skuteczny unblocker to UDRAŻNIACZ DRENAŻY I STUDNI CHŁONNYCH NEOBAC. Zawarte w nim bakterie i enzymy lipolityczne rozpuszczają zalegające w drenażu i glebie złogi tłuszczu i osady organiczne.

Aplikacja tego biopreparatu nie jest trudna, a przynosi wiele korzyści. Z proszku NEOBAC trzeba zrobić roztwór w ciepłej wodzie (opakowanie preparatu do drenażu wystarcza aż na 100 litrów). Przede wszystkim należy też, w miarę możliwości, odpompować zalegające ścieki, a następnie wlać przygotowany roztwór udrażniacza do studzienki rozdzielającej (przed nitkami rozsączającymi). Tak przeprowadzona operacja gwarantuje sukces, ponieważ UDRAŻNIACZ DRENAŻY I STUDNI CHŁONNYCH NEOBAC to skuteczny biopreparat, co potwierdza wielu użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków.

Nawet jeśli w oczyszczalni nie wytworzył się jeszcze zator, można podtrzymać tę sytuację i zapobiec osadzaniu się zbyt dużej ilości nieczystości. Wystarczy stosować prewencyjnie  UDRAŻNIACZ DRENAŻY I STUDNI CHŁONNYCH raz w roku (najlepiej wiosną). Wówczas elementy instalacji zostaną przeczyszczone i można będzie uniknąć ryzyka powstania niebezpiecznego zatoru. Takie czyszczenie drenażu jest wręcz konieczne, jeśli chce się utrzymać oczyszczalnię w dobrej kondycji.

Nie ulega wątpliwości więc, że podstawą eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków jest regularne stosowanie bakterii do szamb, a także okresowe aplikowanie biopreparatów do udrożnienia drenażu oraz studzienki rozdzielającej.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment