Napęd do bramy garażowej odpowiada za możliwość jej sprawnego otwierania. Na rynku znaleźć można jednak kilka wariantów tego typu systemów, dlatego wybór niekiedy bywa dość trudny. Czym kierować się podczas decydowania się na konkretny wariant napędu do bramy garażowej? Poznaj kilka cennych wskazówek.
Wymiary napędu do bramy garażowej
Napęd do bramy garażowej uchylnej, dwuskrzydłowej czy segmentowej powinien być dopasowany do konkretnego modelu pod względem wymiarów. Mowa tu głównie o długości szyny. Odejmując od niej 60 cm, powinna wyjść wartość określająca maksymalną wysokość bramy. W innym przypadku pełne otwarcie byłoby zupełnie niemożliwe.
Prędkość otwierania napędu do bramy garażowej
Napęd do bramy garażowej może pozwalać na jej otwieranie z różną prędkością. Zwykle trwa to kilkadziesiąt sekund, ale w sklepach znaleźć można również modele pozwalające na jeszcze szybsze podniesienie całej bramy. Warto dopasować odpowiedni wariant do swoich potrzeb. Jeśli zależy Ci na szybkim otwieraniu, postaw na nowoczesne modele działające w zaledwie kilkanaście sekund.
Siła napędu do bramy garażowej a jej ciężar
Jaki napęd do bramy segmentowej sprawdzi się najlepiej? Znaczenie ma dopasowanie go do ciężaru całej konstrukcji. Istnieją silniki o mocy od kilkuset do kilku tysięcy N. W przypadku dużych bram konieczne jest zastosowanie napędów o mocy 1200 N lub większej. Nieodpowiednio dobrany system może być bowiem bardzo awaryjny.
Napędy do bram garażowych z dodatkowymi funkcjami
Wybierając napęd do bramy garażowej przesuwnej czy dwuskrzydłowej, należy zwrócić uwagę również na dodatkowe opcje. Obecnie takie produkty są tworzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii, które pozwalają na korzystanie z nich w sposób bezpieczny i wygodny.
– Nowoczesne napędy mają zabezpieczenie przed przypadkowym opadnięciem oraz czujniki. Dzięki temu nie ma ryzyka przytrzaśnięcia samochodu stojącego pod zamykającą się bramą. Niektóre z nich są także połączone z oświetleniem w garażu, pozwalając na jego automatyczne włączanie czy wyłączanie – tłumaczy specjalista z firmy BramTech.
Sposób sterowania napędem do bramy przemysłowej
Jeśli zastanawiasz się, jaki napęd do bramy garażowej sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, zainteresuj się sposobem jej otwierania. Najczęściej wykorzystuje się specjalny pilot radiowy. Obecnie nowsze modele są tworzone w taki sposób, by nie można było rozkodować sygnału i podrobić pilota przez złodzieja. Niektóre produkty tego typu są tworzone również w taki sposób, by pozwalać na podniesienie jedynie fragmentu bramy.
Pobieranie prądu przez napęd do bramy garażowej
Napęd do bramy garażowej, przemysłowej lub domowej musi pobierać prąd, by mógł działać bez żadnych problemów. Na rynku istnieją modele energooszczędne oraz takie, które zużywają znacznie więcej mocy. Warto pamiętać o tym, że w trybie czuwania również pobiera ona prąd. W niektórych sytuacjach konieczne jest także zastosowanie zapasowego zasilania. Ma to miejsce wtedy, gdy w budynku zostanie wyłączony prąd. Wówczas niemożliwe będzie wyprowadzenie pojazdu z garażu, dlatego zapasowe źródło zasilania okazuje się niezbędnym zabezpieczeniem.
Sprawdź ofertę od Bramtech dotyczącą napędów do bram garażowych i nie tylko: https://www.bramtech.com.pl/napedy-do-bram
Wydajność napędu do bramy garażowej
Napęd do bramy garażowej dwuskrzydłowej czy modeli w innych typach powinien być też odpowiednio wydajny. Takie produkty mają zwykle określoną dobową liczbę otwarcia i zamknięcia. W przypadku domów nie jest to ważny parametr, jednak jeśli szukasz napędu do bram garażowych w obiektach przemysłowych, warto zwrócić na niego uwagę.