Ile trwa montaż klimatyzacji w mieszkaniu i jak się do niego przygotować?

Na dworze żar leje się z nieba, a w domu chłodno i przyjemnie – dokładnie tak jak lubimy. Idealne rozwiązanie i marzenie niemal każdy w upalne dni, których w ostatnich latach nie brakuje. W związku z czym coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domu chcąc zapewnić sobie optymalną temperaturę niezależnie od warunków pogodowych. Niemniej jednak zanim zdecydujemy się na ten krok, warto wiedzieć, jak się do tego przygotować i ile trwa założenie całej instalacji.

Projekt klimatyzacji – by zapewnić maksymalną efektywność całej instalacji

Klimatyzacja w domu to dość poważna decyzja i podejmując ją trzeba właściwie zaplanować jej montaż oraz wybrać odpowiednie klimatyzatory mając na uwadze:
– rodzaj i wielkość pomieszczeń będących przez nie obsługiwane;
– nasze oczekiwania i wymagania co do ich sposobu pracy (tylko obniżanie temperatury czy może też ogrzewanie, nawilżanie i oczyszczanie powietrza);
– sposób ich montażu i wydajność.

Trzeba również pamiętać, że montaż całej instalacji klimatyzacji wiąże się z koniecznością przeprowadzenia pewnych prac budowlanych. Wynikają one z faktu, że jednostka wewnętrzna i zewnętrzna klimatyzacji muszą być ze sobą połączone elektrycznie oraz poprzez instalację freonową.

Ponadto klimatyzacja, aby spełniała swoje zadanie w sposób maksymalnie wydajny musi być dobrze zaplanowana, aby uniknąć między innymi dłuższej ekspozycji na strumień chłodnego powietrza prosto z klimatyzatora, skutkującej częstymi przeziębieniami, bądź też mało efektywnej pracy klimatyzatorów i zbyt dużym poborem prądu. W związku z tym planując rozmieszczenie jednostek, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
– możliwości podłączenia instalacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami;
– konieczność zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy jednostkami;
– możliwość podłączenia do instalacji elektrycznej – najlepiej do obwodu najmniej obciążonego;
– konieczność regularnej konserwacji;
– właściwe kierowanie strumienia powietrza.

Warto również zauważyć, że montaż klimatyzacji może odbyć się tylko w wybranych pomieszczeniach (np. w salonie z kuchnią) bądź w całym domu czy mieszkaniu.

Wybór odpowiedniego klimatyzatora – spełniającego nasze oczekiwania i dostosowanego do wielkości pomieszczeń

Do montażu klimatyzacji w mieszkaniach i domach przeznaczone są 4 rodzaje jednostek. Są to klimatyzatory:

– przenośne – monoblok (typu 2w1) – posiadają parownik oraz skraplacz w jednej obudowie i nie wymagają stałego montażu, stanowią doskonałe rozwiązanie w sytuacjach, kiedy na przykład administracja budynku nie wyraża zgody na montaż klasycznego klimatyzatora, ich wadą może być to, że zajmują sporo miejsca;

– split – idealne do efektywnego schładzania pojedynczego pomieszczenia; klimatyzatory tego typu składają się z dwóch połączonych ze sobą jednostek (zewnętrznej ze skraplaczem oraz wewnętrznej z parownikiem); są ciche, bardzo wydajne i proste w obsłudze oraz zajmują stosunkowo mało miejsca;

– multisplit – stanowią doskonałe rozwiązanie do schładzania całych mieszkań lub niewielkich domów, jest to jeden agregat zewnętrzny obsługujący kilka jednostek wewnętrznych, które mogą być zamontowane na suficie, przy podłodze lub na ścianie;

– rozbudowane systemy VRF – łączący w sobie funkcję chłodzenia z grzaniem, osuszaniem czy nawilżaniem oraz dedykowany do domów jednorodzinnych o powierzchni ok. 100 mkw. i większych; są kompaktowe i wielofunkcyjne.

Ile trwa montaż klimatyzacji? – zależy od kilku czynników

Każda instalacja będzie tak naprawdę inna i nie da się jednoznacznie określić ile czasu zajmie jej montaż. Zależy on przede wszystkim od:
– rodzaju wybranej klimatyzacji i stopnia komplikacji jej montażu;
– dostępności wybranego klimatyzatora (termin jego zakupu).

W związku z tym przyjmuje się, że montaż klimatyzacji typu split trwa zwykle od 4 do 10 godzin, co sprawia, że można z niej korzystać jeszcze tego samego dnia. Jest to też jedno z najbardziej popularnych rozwiązań.

Natomiast w przypadku montażu klimatyzacji typu multisplit musimy się liczyć z tym, że prace instalacyjne mogą potrwać 2-3 dni robocze. Dłuższy czas realizacji wynika właśnie z większego zaawansowania prac instalacyjnych. Konieczny jest tutaj montaż kilku jednostek wewnętrznych, które następnie trzeba połączyć z jednostką zewnętrzną. Podobnie jest przypadku klimatyzatorów VRF, których montaż też może nieco przeciągnąć się w czasie. W przypadku większego domu jednorodzinnego montaż klimatyzacji może trwać nawet tydzień.Jak już zostało wcześniej podkreślone, czas montażu zależy od kilku czynników i nie da się jego jednoznacznie określić.

Na pewno czas montażu może zostać wydłużony kiedy:
– będzie duży dystans pomiędzy poszczególnymi jednostkami;
– budynek został wykonany z betonu lub żelbetonu (z tzw. trudnych materiałów);
– kłopotliwe jest doprowadzenie instalacji elektrycznej;
– instalacja okaże się być nieszczelna.

Nie bez znaczenia jest również termin zakupu klimatyzatora. Jeśli na montaż klimatyzacji w domu czy w mieszkaniu zdecydujemy się w szczycie sezonu, to musimy liczyć się ze znacznymi opóźnieniami oraz wydłużonym terminem czekania na realizację usługi montażu.

Klimatyzacja – koszty

W tym przypadku też ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ koszt montażu klimatyzacji także zależy od kilku czynników – typu klimatyzatora i ilości montowanych jednostek, zaawansowania prac instalacyjnych itp. Mamy więc koszt samego klimatyzatora oraz koszt jego montażu.

Aby mieć pewną orientację w cenach klimatyzatorów, to trzeba powiedzieć, że najtańsze modele typu split będą kosztowały około 2 tys. zł., a im większa ich moc i bardziej zaawansowane funkcje w ofercie – to cena ich rośnie, zaś urządzeń typu multisplit to wydatek co najmniej 4 tys. zł.

Natomiast jeśli chodzi o koszt montażu, to jest zwykle ustalany indywidualnie, ale trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 600-1000 zł. Poza tym dochodzą koszty eksploatacyjne klimatyzacji – większy pobór energii oraz konieczność serwisowania raz w roku, które również należy wziąć pod uwagę, decydując się na montaż klimatyzacji w domu.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment