Frezarka do drewna – jaką kupić?

Frezarka do drewna - jaką kupić?

Frezarka do drewna to jedno z urządzeń, których nie może zabraknąć na wyposażeniu porządnego warsztatu. Jeśli właśnie jesteś w trakcie uzupełniania sprzętu do obróbki drewna czy np. lekkiej pracy na tworzywach sztucznych, mogłeś się już zorientować, że możesz kupić frezarki górnowrzecionowe oraz dolnowrzecionowe.

Jakie frezarki do drewna należy wybierać przy określonych potrzebach?

Frezarka górnowrzecionowa: dlaczego jest lepszym rozwiązaniem?

Niezależnie od rodzaju frezarki, który wybierzesz, będzie to przydatne urządzenie w przypadku gdy potrzebujesz obrobić drewno (bądź, w zależności od wybranego modelu, także tworzywa sztuczne) ze sporą precyzją. Zarówno frezarki górnowrzecionowe, jak i dolnowrzecionowe przydadzą ci się, gdy chcesz wykonać otwory w drewnie (by np. umożliwić zamontowanie drzwiczek od szafki) dokładnie profilować krawędzie, ozdabiać powierzchnie drewniane dodając na nie napisy czy reliefy, bądź żłobić deski na ich krawędziach. Mówiąc krótko, jest to wręcz niezastąpione urządzenie przy wykończeniowych pracach związanych z obróbką drewna. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do tych zadań?

Frezarka do drewna - jaką kupić?

Najważniejszą decyzją jest wybór pomiędzy modelem górnowrzecionowym oraz dolnowrzecionowym. Tu na szczęście możemy z miejsca rozwiać twoje wątpliwości — postaw na frezarkę górnowrzecionową. Skąd bierze się nasza pewność w tej kwestii? Modele górnowrzecionowe charakteryzują się o wiele prostszą obsługą niż warianty dolnowrzecionowe — w tym drugim typie urządzenia wrzeciono wykonujące frezowanie umieszczone jest na pod stołem frezarki. 

Lepsza widoczność wynikająca ze wspomnianej budowy maszyny oznacza nie tylko większą dokładność, gdy np. wykonujesz drobiazgowy frez rowkowy, ale i również wyższy poziom twojego bezpieczeństwa. Zakładamy, że skoro czytasz ten tekst, nie należysz do grona fachowców z dekadami lat doświadczenia na karku, stąd nasza sugestia, byś wybrał model dający ci większą kontrolę nad obróbką (łatwiejszy jest też proces wymiany frezu). Profesjonalne modele frezarki górnowrzecionowej zresztą pozwalają na naprawdę zaawansowaną obróbkę, więc nic nie tracisz, decydując się na ten wariant.

Frezarka do drewna - jaką kupić?

Regulacja obrotów i inne cechy dobrej frezarki górnowrzecionowej

Skoro wiemy już, że lepszym rozwiązaniem do warsztatu jest frezarka górnowrzecionowa, wypadałoby się zastanowić, na co zwracać uwagę. Sprawdź następujące kwestie:

  • Moc urządzenia: moc naprawdę profesjonalnej frezarki górnowrzecionowej może dochodzić nawet do 2300 W. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z powodzeniem używać urządzeń o mniejszej mocy — ważne, by wynosiła przynajmniej 1700 W.
  • Długość skoków i prędkość obrotowa: im więcej, tym lepiej — wyższa wartość tego parametru oznacza dokładniejsze frezy.
  • Regulacja obrotów: pozwoli ci lepiej kontrolować sposób, w jaki wykonywany jest frez.
  • System odsysania pyłu: nie tylko zredukuje ilość bałaganu, który będziesz musiał posprzątać po pracy, ale i również zapewni ci lepszą widoczność na powierzchnię obrabianego materiału.
Frezarka do drewna - jaką kupić?

Ostatnią, ale wcale nie najmniej istotną kwestią jest producent, który stoi za projektem danego urządzenia. Nie warto stawiać na anonimowe marki, oferujące swoje produkty po “przystępnych” cenach. W przypadku takiego urządzenia jak frezarka lepiej zainwestować w rozwiązanie od renomowanej marki typu Makita czy Bosch. Zapewni ci to wysoką trwałość produktu, jakość obróbki oraz — co najistotniejsze — bezpieczeństwo pracy. Jeżeli chcesz sięgnąć po taki sprzęt, zapoznaj się z ofertą sklepów takich jak Narzędziownia.shop. To przykład wyspecjalizowanego sprzedawcy, działającego w branży od całych dekad. Ich nowa, odświeżona strona pozwoli ci błyskawicznie znaleźć wszystkie interesujące cię artykuły i zamówić je w przystępnych cenach.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment