Fotowoltaika. Jak uzyskać tani prąd?

Popularność fotowoltaiki wciąż rośnie, a programy dofinansowujące zakup i montaż jej instalacji zwiększają pule pieniędzy. Co powinien wiedzieć każdy zainteresowany inwestycją w tanie, a przy tym ekologiczne źródło energii?

Działanie instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna składa się z krzemowych paneliprzekształcających światło słoneczne w energię, których ogniwa muszą być ze sobą specjalnie połączone i przymocowane. Fotony z promieni słonecznych padających na ogniwa podczas zjawiska fotoelektrycznego zostają rozdzielone na jony dodatnie i ujemne, które są kierowane na przeciwległe powierzchnie ogniw, co powoduje wytworzenie napięcia elektrycznego

Niezbędny w konstrukcji jest falownik, który przekształca przemienioną w prąd stały energię słoneczną na prąd zmienny, dzięki czemu możemy zasilać wszystkie urządzenia elektryczne w naszym domu. Należy zwrócić uwagę na to, aby panele nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki. Instalacja będzie w stanie produkować energię jedynie, gdy dach będzie w zasięgu promieni słonecznych.

Fotowoltaika Poznań - SunErgo

Inwestycja w fotowoltaikę

Położenie geograficzne Polski pozwala na to, aby przez cały rok docierały promienie słoneczne na tyle, aby systemy fotowoltaiczne mogły pracować efektywnie. Panele słoneczne najwięcej energii produkują w okresie wiosenno-letnim, co oznacza, że spokojnie podczas zerowej produkcji w pochmurne dni, nasza instalacja dostarczy nam energii. To rozwiązanie jest możliwe dzięki odsyłaniu i magazynowaniu wygenerowanym przez naszą instalację nadwyżek energii w publicznej sieci elektroenergetycznej. W ciągu roku możemy je wykorzystać, lub odsprzedać, przez co mamy stały dostęp do taniego źródła prądu.

Moc fotowoltaiki oraz warunki do instalacji

Dzięki specjalnym audytom fotowoltaicznym dowiemy się, jak dużą moc powinna mieć nasza domowa instalacja fotowoltaiczna, aby była w stanie pokryć nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną (https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/). Po podliczeniu opłat za rachunki za prąd i przekalkulowaniu, ile prądu zużywamy w przeliczeniu na kilowatogodziny, można ustalić, czy fotowoltaika będzie dla nas opłacalnym rozwiązaniem.

Podczas audytu brane pod uwagę są również warunki do instalacji paneli słonecznych, powierzchnia, jaką zajmą, a także koszty zakupu i montażu instalacji. Jeśli z audytu wyniknie, że fotowoltaika będzie dla nas opłacalna, inwestycja po kilku latach się zwróci. Możemy dużo zaoszczędzić korzystając z programów dotacyjnych jak np. Mój Prąd.

Inwestując w panele fotowoltaiczne nie musimy się martwić dodatkowymi kosztami, ponieważ komponenty od dobrego producenta mają bardzo długą żywotność, są odporne na opady atmosferyczne i wystarczy jedynie przypilnować regularnego przeglądu i konserwacji paneli.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment