Remont mieszkania to ogromne wyzwanie. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na wynajęcie firmy, która poprowadzi wszystkie prace i do przedsięwzięcia podejdzie kompleksowo. Coraz częściej można jednak spotkać się z tym, że znalezienie solidnej firmy remontowej czy budowlanej graniczy niemal z cudem. Te z opinią profesjonalistów, mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy w przód, natomiast te mniej oblegane nie budzą zaufania. Jak więc znaleźć dobrą firmę remontową?
Firma z polecenia
Najlepsze są firmy remontowe z polecenia. Wici o tym, że szuka się ekipy, warto rozpuścić w wśród rodziny, znajomych i sąsiadów, a także zrobić rozeznanie w swojej okolicy. Przed wynajęciem firmy z polecenia, warto jednak sprawdzić na własne oczy, jak wyglądają efekty ich pracy np. w mieszkaniu kuzyna czy domu sąsiada. Dobrze jest też podpytać wcześniejszych pracodawców; jak z majstrami się pracuje, czy są punktualni, rzetelni, jak się rozliczają, czy dbają o wywóz śmieci poremontowych itp.
Firma z Internetu
Nie zawsze znajomi, czy rodzina mogą polecić dobrą firmę remontową. W takiej sytuacji czas zacząć poszukiwania w Internecie. Przede wszystkim warto zajrzeć na fora internetowe i lokalne grupy na social mediach. Warto pamiętać, że każda dobra firma dbająca o swój wizerunek będzie mogła się pochwalić referencjami lub zdjęciami z dwóch-trzech ostatnich miejsc pracy. Jeśli nie może, to współpracę z nią trzeba dobrze przemyśleć.
Złota rączka czy wyspecjalizowany majster
W sieci często można znaleźć oferty tzw. złotych rączek, które oferują remont mieszkania od A do Z. Współpraca z nimi nie zawsze jednak kończy się dobrze. Jedna osoba nie może znać się dobrze na wszystkim – od tapetowania przez hydraulikę do elektryki. Do majstrów złotych rączek warto więc podchodzić z dużą dozą ostrożności. Często też nie zapewniają oni np. poremontowego sprzątania i wywóz odpadów spada na nasze barki. Profesjonaliści wywóz odpadów zlecają natomiast specjalistycznym firmom chociażby Green Tree.
Dobre firmy remontowe posiadają też certyfikaty producentów materiałów wykończeniowych i budowlanych. Wykaz certyfikowanych przedsiębiorstw można znaleźć na stronach producentów. Certyfikat oznacza, że ekipa brała udział w profesjonalnych szkoleniach producenckich, zna technologię wykorzystywania powierzonych materiałów, a także dysponuje wsparciem firmy certyfikujących.
Cena – jak nie dać się oszukać?
Remont jest przedsięwzięciem generującym niemałe koszty. Duża część budżetu idzie na opłacenie tzw. robocizny. Koszt prac firmy remontowej powinien być ustalony już na etapie negocjacji. Unikać należy jednak wycen przez telefon i deklaracji co do ceny pracy podanych bez obejrzenia miejsca remontu. Co więcej, przed ostateczną wyceną firma powinna wskazać różne rozwiązania i powiedzieć, jakie trudności mogą wystąpić podczas remontu, a także jakie koszty dodatkowe się będą z tym wiązać. Dobrze też ustalić, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy co wchodzi w cenę np. zakup materiałów budowlanych, wynajem kontenera na gruz, narzędzi itp.