Filtry do okapów – co warto o nich wiedzieć?

Okap kuchenny to duże udogodnienie, gdyż dzięki niemu pomieszczenia znajdujące się obok kuchni nie są narażone na kontakt z oparami powstającymi w trakcie gotowania. Istotnym elementem urządzenia jest filtr. To właśnie on odpowiada za czystość powietrza. Warto wiedzieć, które spośród dostępnych filtrów są najlepsze.

Rodzaje filtrów

Wszystkie okapy posiadają specjalne błony przeciwtłuszczowe. Mogą być one wykonane z aluminium, które należy myć raz w miesiącu. Niewielki procent filtrów przeciwtłuszczowych wykonanych jest ze stali nierdzewnej, wykazującej większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Urządzenia pracujące w obiegu zamkniętym wymagają  zakupu dodatkowych filtrów węglowych. W nowoczesnych okapach kuchennych stosowane są również warstwy plazmowe, nie wymagające wymiany. Montuje się je zazwyczaj w urządzeniach pracujących w trybie pochłaniacza. Filtry plazmowe gwarantują optymalną czystość powietrza.

Filtry węglowe

Błony węglowe wykorzystywane są w urządzeniach działających w trybie pochłaniacza. Tego typu okapy nie są podłączane do komina wentylacyjnego. Filtr węglowy pochłania nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania. Powietrze po oczyszczeniu z powrotem przedostaje się do przestrzeni kuchennej. W przypadku zakupu pochłaniacza kuchennego filtr węglowy stanowi najczęściej dodatkową opcję. Warto również pamiętać o regularnej wymianie elementu oczyszczającego powietrze.

Filtr aluminiowy

Filtry metalowe wykorzystane są zarówno w okapach pracujących w trybie wyciągu, jak i urządzeniach pochłaniających. Można je myć w zmywarce, a ich podstawowe zadanie to oczyszczanie powietrza z cząsteczek osiadających na płaskich powierzchniach. Filtry metalowe montowane są pod okapem.

Wszystkie urządzenia pochłaniające opary z gotowania wyposażone są w specjalne błony przeciwtłuszczowe. W większości przypadków filtry te wykonuje się z aluminium. Okapy w obiegu zamkniętym wymagają natomiast filtrów węglowych, pochłaniających z kuchni nieprzyjemne zapachy. Urządzenia każdego typu można kupić na stronie internetowej sklepu E-okapy.pl.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment