Dzwonek do drzwi — jaki wybrać?

Decyzja o zakupie dzwonka wydaje się banalnie prosta. Jest to z całą pewnością mały detal, który powinien się znaleźć w każdym mieszkaniu, domu. Spełnia on niewątpliwie ważną rolę, a mianowicie sygnalizuje nam przybycie gości, a jego dźwięk usłyszymy w każdym zakątku 

naszego rodzinnego gniazdka. Na co dzień nie zastanawiamy się nad jego działaniem i możliwymi funkcjami. Wszystkie jego funkcje i detale mają jednak znaczenie wówczas, gdy stajemy przed zakupem. Warto wtedy zwrócić uwagę na parametry i funkcje, dzięki którym nasz dzwonek posłuży nam na długie lata, jak również był bezawaryjny i przyjemny dla naszego ucha. 

Rodzaje dzwonków do drzwi. Przewodowy czy bezprzewodowy? 

dzwonek do drzwi
dzwonek do drzwi

Jest to jedna z podstawowych decyzji, jaką będziemy musieli podjąć podczas zakupu. Musimy zdecydować się na sposób, w którym będzie zasilany. Z całą pewnością ważny również będzie nasz budżet. Dzwonki przewodowe, są znacznie tańsze. Jednak mają one swoje minusy. Znacznie ciężej jest je zamontować, jak również w sytuacji, gdy się zepsują, ciężko jest je naprawić. Zaletą tego rodzaju dzwonka jest fakt sieciowego zasilania urządzenia a co za tym idzie brak potrzeby wymiany baterii. Najczęstszym jednak wyborem są dzwonki bezprzewodowe, gdyż mają one  znacznie więcej plusów, jak również dają większą swobodę, jeśli chodzi o montaż. Taki dzwonek do drzwi jest bardzo łatwy w montażu i nie wymaga od nas żadnego doświadczenia. Zasilane są one za pomocą akumulatora lub baterii, a komunikacja między włącznikiem a głośnikiem odbywa się za pomocą sygnału radiowego. 

Melodia dzwonka.

Jest to również jeden z ważniejszych elementów podczas zakupu. Na rynku mamy aktualnie różnego rodzaju melodie. Każdy z nas ma indywidualne upodobania, dlatego przy wyborze dzwonka warto sprawdzić i osłuchać się z każdą proponowaną melodią. Niektóre dźwięki mogą być dla nas niedozniesienia. W niektórych modelach część dzwonków posiada więcej niż jeden dostępny dźwięk. W wyższych i droższych modelach jest wbudowana możliwość wgrywania własnych kompozycji, czy dźwięków. W niektórych modelach dzwonków wykorzystano inne sygnały dźwiękowe. Są nimi sygnały świetlne oraz wibracje. 

Głośność dzwonka.

Niestety wbrew pozorom jest to również istotna kwestia, a dlaczego? Nie ma nic gorszego niż wybudzenie uśpionego dziecka. Głośny dzwonek może być uciążliwy dla domowników i przeszkadzać w wielu innych sytuacjach. Możliwość regulacji dzwonka jest kluczową sprawą. Warto wybrać dzwonek, który daje nam możliwość dopasowania do nas idealnej głośności.

Inne ważne cechy dzwonka.

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na takie cechy jak wielkość, zasięg w terenie otwartym, który powinien wynosić co najmniej 50 m. Ważny jest również rodzaj przycisku dzwonka — powinien on być przede wszystkim odporny na warunki atmosferyczne. Jeśli w przyszłość planujemy zainstalować w naszym domu urządzenia takie jak: wideodomofon, czy domofon — warto sprawdzić czy wybrany przez nas model może zostać z nimi podłączony.

W wielkim skrócie, na co zwrócić uwagę przy wyborze dzwonka:

  • Sposób montażu,
  • rodzaj dzwonka,
  • zasięg,
  • zasilanie,
  • melodia,
  • odporność na warunki atmosferyczne,
  • długość gwarancji.

Sugerując się powyższymi wskazówkami – zapraszamy do odwiedzenia E-Domus, sklep online, w którym znajdziesz z całą pewnością swój wymarzony dzwonek do drzwi, a nawet gniazdka elektryczne idealne dla Twojego domu. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment