Ekologiczne, czyste i wygodne piece na pellet CO dla domu

Kotły na pellet to innowacyjne, wygodne w obsłudze urządzenia grzewcze. Charakteryzują się wysoką sprawnością działania. Przystosowane do spalania czystego, ekologicznego opału, więc są przyjazne środowisku. Rozważasz jego montaż w domu? Dowiedz się, co będzie potrzebne i jak działa taki piec.

Instalacja pieca na pellet

Instalacja pieca na pellet niemal niczym nie różni się od montażu tradycyjnego kotła węglowego. To sprawia, że nie ma większych problemów z wymianą urządzeń zasilanych gazem, węglem czy olejem na opalany pelletem. Piec dobrze współpracuje z instalacją grzejnikową czy podłogową, zatem można go do niej podłączyć, nie dokonując większych zmian w dotychczasowej strukturze.

Zanim jednak to nastąpi, należy sprawdzić drożność przewodu kominowego i dostosować go do wymagań kotła. Niemniej większość tego typu urządzeń grzewczych wyposażonych jest w mechaniczny wyciąg dymu, dlatego pieca wcale nie trzeba przyłączać do komina. Spaliny równie dobrze można odprowadzać stalowym przewodem pionowym o długości ok. 1,5. Wystarczy połączyć go z wylotem spalin, wyprowadzić na zewnątrz i dobrze uszczelnić. Rurę odprowadzającą spaliny najlepiej obudować materiałami niepalnymi, by uniknąć oparzeń i zabezpieczyć ją przed dostępem dzieci.

Co jeszcze? Kocioł wymaga montażu na równej powierzchni, wykonanej z ognioodpornych materiałów. Poza tym w jego pobliżu powinno się znaleźć gniazdko elektryczne. Automatyczny piec na pellet posiada zapalarkę, podajnik paliwa i sterownik regulujący jego pracę, a te nie mogą działać bez zasilania prądem.

Ponadto pomieszczenie, w którym stanie, powinno być wentylowane i odpowiednio duże, by móc składować w nim materiał opałowy. Chyba że zamierzasz korzystać z pieca w wersji bezobsługowej, to wtedy wymagane jest utworzenie osobnego miejsca pod magazyn pelletu. Piec zostanie z nim zintegrowany za pomocą systemu podajnikowego dostarczającego paliwo bezpośrednio do zasobnika urządzenia. W takim wypadku konieczne jest dokupienie do urządzenia grzewczego specjalnego systemu sond.

Wydzielone pomieszczenie powinno być suche, odpowiednio duże, aby pomieścić roczny zapas opału, pozbawione instalacji elektrycznych i wod-kan, wyposażone w drzwi przeciwpożarowe. Najlepiej, żeby miało jedną ścianę zewnętrzną, w której wykonane zostaną otwory do wdmuchiwania pelletu, i nie było oddalone od kotłowni na więcej niż 25 m.

Jak działa piec na pellet?


Piece na pellet występują w wersji niemal lub całkowicie bezobsługowej. Kotły obsługiwane ręcznie wymagają uzupełniania zbiornika paliwa co kilka, kilkanaście dni. Natomiast te w pełni bezobsługowe wystarczy zaprogramować, włączyć i działają samodzielnie. Jedyne, co trzeba zrobić to raz na rok, dwa lub trzy opróżnić popielnik, ale i to przestaje być koniecznością, gdy wybierze się model z funkcją automatycznego odpopielania.

Kotły na pellet posiadają zapalarkę, która samoczynnie rozpala ogień oraz sterownik regulujący moc palnika w zależności od aktualnego zapotrzebowania energetycznego w budynku. Możliwość sterowania pracą palnika pozwala utrzymywać wysoką temperaturę w komorze spalania, co przekłada się na wysoką sprawność i wydajność działania pieca. Na dodatek podajnik na bieżąco dostarcza optymalną ilość opału do komory spalania, dzięki czemu ogień jest stale podtrzymywany, a zużycie paliwa niskie – spala się tylko tyle pelletu, ile potrzeba do wytworzenia żądanej ilości energii. To wszystko sprawia, że urządzenia są wygodne w obsłudze, energooszczędne i nie trzeba poświęcać im wiele uwagi.

Działanie pneumatycznego systemu podajnikowego

W automatycznym piecu na pellet opał z magazynu dostarcza do kotła pneumatyczny system podawania paliwa. Zwykle składa się on z sond ssących, elastycznych przewodów oraz turbiny ssącej. Paliwo zasysane ze składu najpierw trafia do zasobnika, a stamtąd podajnikiem ślimakowym do komory spalania. Natomiast powietrze wywołujące ruch materiału wraca do magazynu, co zapobiega zapylaniu kotłowni.

Zalety urządzeń:

  • bezpieczne, niezawodne, wygodne w obsłudze
  • ekologiczne ze względu na niską emisję spalin i szkodliwych dla zdrowia pyłów, przystosowanie do spalania naturalnego paliwa pozyskiwanego z odnawialnych źródeł energii
  • zautomatyzowane, więc wymagają minimum uwagi i pozwalają zaoszczędzić czas
  • energooszczędne za sprawą wysokiej sprawności i niskiego zużycia paliwa
  • czyste, bo zasilane pelletem, po którym zostaje niewielka ilość popiołu
  • sterowane automatycznie – pracą zarządza sterownik (ustawienia można wprowadzać ręcznie, korzystając z panelu, lub zdalnie, używając aplikacji zainstalowanej na telefonie bądź komputerze).

Możesz także przeczytać

Leave a Comment