Dom kanadyjski – co to za rodzaj budownictwa?

Dom kanadyjski - co to za rodzaj budownictwa?

Dom kanadyjski to rodzaj domu wykonany w konstrukcji drewnianej. Jest to typ budownictwa charakterystyczny nie tylko dla Kanady, ale również Stanów Zjednoczonych oraz krajów skandynawskich. Okazuje się, że z roku na rok coraz większym powodzeniem cieszy się on również w Polsce. Co warto wiedzieć na temat domów kanadyjskich? Jakie zalety ma ten typ budownictwa? W poniższym artykule przedstawiamy szczegółowy pakiet najważniejszych informacji.

Domy kanadyjskie – historia i najważniejsze cechy charakterystyczne

Historia domów kanadyjskich ma swój początek w osadnictwie europejskim na terenie Ameryki Północnej. Wówczas pierwsze osady na tym terytorium były budowane z drewna. Ich cechą charakterystyczną były solidne konstrukcje tworzone z wykorzystaniem techniki ryglowej polegającej na łączeniu belek drewnianych z wykorzystaniem specjalnych wgłębień i wypustek. Taki sposób budowania domów umożliwiał na tworzenie konstrukcji o dużych rozmiarach. Jednocześnie wyróżniały się one wysokim poziomem wytrzymałości i odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

Cechą charakterystyczną współczesnych domów kanadyjskich jest minimalistyczny oraz nowatorski design. Najczęściej są to budynki o maksymalnie dwóch piętrach z przeszkleniami, co sprawia, że do wewnątrz dociera sporo naturalnego światła. Wyróżnikiem domów kanadyjskich są też duże tarasy, na których można odpoczywać i podziwiać otaczającą nas przyrodę. 

Mity na temat domów kanadyjskich

Mimo iż na świecie domy kanadyjskie uważa się za innowacyjny system budowy domu cieszący się dużą popularnością, w dalszym ciągu na ich temat krąży wiele mitów. Jeden z mitów zakłada, że domy kanadyjskie są drogie w budowie a także w utrzymaniu, zwłaszcza ze względu na koszty związane z ogrzewaniem. Wybudowanie domu kanadyjskiego zazwyczaj jest zdecydowanie tańsze aniżeli budowa standardowej nieruchomości z cegły. Na ostateczny koszt budowy wpływa wiele czynników, takich jak wielkość domu, wykorzystane materiały, wyposażenie i lokalizacja. 

Z kolei jeśli chodzi o ogrzewanie, warto zwrócić uwagę na fakt, że domy kanadyjskie są najchętniej budowane w Skandynawii i Kanadzie – są to kraje o podobnym klimacie co Polska, a mimo to, buduje się ich każdego roku bardzo dużo. Oznacza to, że właściwie wybudowany dom kanadyjski zapewnia odpowiednią ciepłochłonność – w niektórych przypadkach nawet lepszą niż w przypadku budynków z murowanymi ścianami. Dodatkowo, dom kanadyjski można ogrzewać różnymi typami energii. Dużym zainteresowaniem cieszą się np. panele fotowoltaiczne, dzięki którym można samodzielnie produkować energię na potrzeby nieruchomości bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów. 

Popularny mit mówi również o tym, iż domy kanadyjskie są podatne na gnicie drewna. Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż drewno, którego używa się do budowy domów kanadyjskich, jest odpowiednio suszone, impregnowane oraz zabezpieczane przed różnego rodzaju szkodnikami i gniciem. Dzięki temu nieruchomości te są bardzo wytrzymałe i odporne na niesprzyjające warunki. 

Popularność domów kanadyjskich w Polsce 

Domy kanadyjskie z roku na rok zyskują coraz większą popularność w Polsce. Jest to ciekawa alternatywa dla standardowych domów murowanych. Pomysł budowania domów z drewna, wykorzystywany w Kanadzie od stuleci, spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Wynika to z faktu, iż domy te są tanie w budowie i eksploatacji. Oprócz tego, drewno jest materiałem przyjaznym dla środowiska, ponieważ jest odnawialnym surowcem. Budowa domów z drewna generuje zdecydowanie mniej odpadów.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment