Dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w biurze?

Choć Polska nie należy do krajów, w których panują tropikalne upały, to w czasie lata zdarzają się dni, kiedy słupki rtęci znacząco przekraczają 30°C, a z nieba rozlewa się prawdziwy żar. Praca biurowa w takich warunkach nie należy do najłatwiejszych. Umysł w czasie upałów działa nieco wolniej, a to wpływa na efektywność wykonywanych obowiązków. Tu z pomocą przychodzą różnego rodzaju klimatyzatory. Jak się okazuje, warto z nich korzystać nie tylko ze względu na fakt, że potrafią skutecznie obniżyć temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu.

Jeszcze niedawno klimatyzacja kojarzyła się z luksusem i zbędnym wydatkiem. Dziś obecność tego rodzaju urządzeń w biurach nikogo nie dziwi – w nowoczesnych budynkach klimatyzacja montowana jest w zasadzie już na etapie budowy tych obiektów. Wciąż jednak istnieje wiele biur mieszczących się np. w starych kamieniach lub biurowcach budowanych w okresie PRL, które nie są wyposażone w urządzenia chłodzące. Poniżej prezentujemy kilka argumentów, które jasno wskazują, dlaczego warto zmienić ten stan rzeczy.

Energooszczędność

Klimatyzacja do biura nie musi być rozwiązaniem jednoznacznie kojarzącym się z wysokimi rachunkami i kosztami utrzymania. Nowoczesne systemy chłodzące skonstruowane są w taki sposób, by nie tylko zapewniały komfort, ale też były w pełni energooszczędne. W biurach coraz częściej montuje się klimatyzacje typu VRV (z angielskiego zróżnicowana objętość czynnika chłodniczego), które charakteryzują się bardzo dużą mocą chłodzącą i grzewczą, jednocześnie zapewniając duże oszczędności energetyczne. Jeśli zdecydujemy się na wysokiej jakości sprzęt, zamontowany przez wysokiej jakości serwis klimatyzacji, to instalacja nie powinna generować dużych kosztów w czasie jej użycia.

Pełny komfort

Korzystanie z klimatyzacji w biurze to ogromna wygoda. Nawet w najprostszych urządzeniach jesteśmy w stanie w bardzo łatwy sposób ustawić taką temperaturę, by ta odpowiadała wszystkim osobom znajdującym się w pomieszczeniu. Regulacja może być przeprowadzana ręcznie, np. za pomocą pilota lub specjalnego panelu, a także automatycznie – bardziej zaawansowane systemy mają możliwość samodzielnego reagowania na zmiany temperatur zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Co więcej – istnieje możliwość montażu sieci klimatyzacyjnej, która jest w stanie odzyskać ciepło z cieplejszych obszarów lub pomieszczeń i redystrybuować je do miejsc chłodniejszych! W ten sposób klimatyzacja jest nie tylko rozwiązaniem wygodny, ale także niezwykle wydajnym!

Zmniejsza wilgotność powietrza

Klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale też zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Zgodzimy się, że chyba nikt nie lubi siedzieć w pracy w przemoczonym od potu lub wilgoci ubraniu. Wysokiej jakości sprzęt klimatyzacyjny jest w stanie poradzić sobie z tą niedogodnością. Bardzo wilgotne powietrze sprawia, że jego temperatura odczuwalna wydaje się wyższa, niż jest w rzeczywistości. Na dodatek, praca w takich warunkach nie sprzyja wysiłkowi umysłowemu. Można to porównać do pory deszczowej w krajach dalekiego wschodu – mimo ogromnej wilgotności, upał jest tak nieznośny, że wiele osób przyjezdnych nie jest w stanie normalnie funkcjonować w tak panujących warunkach. Przy zachowaniu odpowiednich proporcji, taka sytuacja może też mieć miejsce w biurze. Klimatyzacja obniży wilgotność powietrza i wpłynie pozytywnie na jakość pracy.

Poprawa jakości powietrza

Przestrzeń biurowa to idealne miejsce na rozwój różnego rodzaju bakterii i wirusów. Te mogą spokojnie się rozprzestrzeniać m.in. za sprawą złej jakości powietrza, a to już prosta droga do przeziębień i innych chorób, które sprawią, że pracownicy będą zmuszeni do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Nowoczesne klimatyzatory działają tak, by nie tylko chłodzić, ale też poprawić jakość powietrza. Redukują one liczbę bakterii i oczyszczają powietrze z kurzu. To również niezwykle ważna informacja dla alergików oraz osób cierpiących na inne choroby układu oddechowego.

Cicha praca

Często można spotkać się z opinią, że klimatyzacja w biurze działa bardzo głośno i zakłóca codzienną pracą. Jest to oczywiście nieprawda – dobrej jakości urządzenia są ciche i nie są w stanie przeszkodzić w wykonywaniu nawet najbardziej wymagających skupienia obowiązków. Większość dostępnych urządzeń na rynku działa ciszej od standardowych kopiarek lub drukarek. A skoro o nich mowa – ich duże nagromadzenie w biurze potęguje poczucie gorąca. Jeśli więc w danej przestrzeni znajduje się spora liczba tego typu maszyn, klimatyzacja wydaje się niezbędnym rozwiązaniem.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment