Kwestią oczywistą jest to, że każdy właściciel- czy to niewielkiego, rodzinnego zakładu z bogatą tradycją, czy lokalna firma zatrudniająca kilkadziesiąt osób, czy wreszcie potężne, nowoczesne przedsiębiorstwo, dąży do tego, by jego działalność prosperowała jak najlepiej i przynosiła same korzyści. Automatyzacja przemysłowa jest tego najlepszym gwarantem, jednak jest jeden warunek- musi być ona w pełni profesjonalna i odpowiednio dopasowana do profilu i parametrów działania danej firmy.
Czym jest linia produkcyjna?
Linia produkcyjna jest to pewien zespół poszczególnych stanowisk pracy, które ugrupowane są według odpowiedniej kolejności zadań i działań technologicznych- są nimi najczęściej transport, łączenie, segregacja, pakowanie, etykietowanie, mieszanie i wiele innych, zależnych od specyfiki danej firmy. Linia produkcyjna jest więc podstawowym elementem produkcji masowej, przyczyniającym się do zwiększenia efektywności pracy i produkcji na każdym jej etapie.
Producent przenośników taśmowych
Dlaczego warto zainwestować w linię produkcyjną?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta- ponieważ ta inwestycja szybko przynosi trwałe i widoczne rezultaty a więc posiada bardzo wiele zalet, z których najważniejszymi są:
– większa wydajność- ten rodzaj automatyzacji pozwala znacznie przyśpieszyć proces produkcji na każdym jej etapie a co za tym idzie, zwiększyć wydajność- w porównaniu do pracy manualnej człowieka- kilkukrotnie a nawet kilkaset krotnie;
– minimalizacja kosztów produkcji- przedstawiony powyżej walor przyczynia się do zmniejszenia kosztów produkcji- wszystko tworzone jest o wiele szybciej, dlatego biorąc pod uwagę całkowity rozrachunek, konieczne do poniesienia wydatki są mniejsze (wykorzystywane media, energia, praca ludzka, czas, eksploatacja sprzętu);
– unikatowość i uniwersalność- linie produkcyjne są na tyle specyficznym elementem automatyki przemysłowej, iż z jednej strony bywają na tyle powszechne, że jedna linia mogłaby pasować do całkiem innego zakładu i odmiennej branży, z drugiej strony tak niepowtarzalne, że wpływają na dużą konkurencyjność firmy względem innych, o podobnym zakresie działalności;
– odciążenie i bezpieczeństwo pracownika- zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, gdyż to co do tej pory musiał wykonywać sam człowiek, zostało przejęte przez urządzenia, zwiększając zarówno komfort pracownika, jak i dbając o jego zdrowie a nawet życie w przypadku działań szczególnie niebezpiecznych. Oczywiście nie można mówić o całkowitym wykluczeniu człowieka, jednak został on znacznie odciążony, dzięki czemu może zajmować się innym zakresem obowiązków, z którymi nie poradzi sobie automatyka.
Warunki, które należy spełnić, by inwestycja się zwróciła
Nie ma co ukrywać, że decyzja o realizacji w swojej firmie profesjonalnej linii produkcyjnej, jest sporą inwestycją. Nowoczesne rozwiązania sporo kosztują, jednak w zdecydowanej większości przypadków poniesione koszty szybko się zwracają. By tak było, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.
Przede wszystkim należy powierzyć swoje przedsiębiorstwo w ręce profesjonalistów, którzy kompleksowo zadbają o każdy szczegół podczas tworzenia linii produkcyjnej firmy-zaproponują, zaprojektują, przygotują oraz zainstalują poszczególne elementy linii produkcyjnej.
Nie bez znaczenia jest dokładna analiza profilu działalności oraz potrzeb zakładu a także wizualizacja planowanej linii. To wszystko musi odbywać się na ciągłej łączności pomiędzy wykonawcą a zamawiającym.
Jak więc widzimy inwestycja w profesjonalną linię produkcyjną ma sens i szybko przynosi wymierne korzyści. Konieczne do tego jest jednak jej profesjonalne przygotowanie, montaż i uruchomienie. Znaczny wzrost wydajności, jakości, bezpieczeństwa i komfortu pracy sprawiają, że automatyka i linie produkcyjne są tym działem inżynierii elektronicznej, który tak prężnie się rozwija i w którym warto gustować.
Masz więcej pytań? Skontaktuj się z producentem profesjonalnych przenośników