Dekoracyjne malowanie ścian jest prostym sposobem na uatrakcyjnienie wnętrza i każdego budynku. Budynku, ponieważ malarstwo dekoracyjne nie sprowadza się tylko do wniesienia do pomieszczeń ciekawych faktur i motywów, ale też do ożywienia przestrzeni miejskiej za pomocą murali czy innych grafik. Malowidła w postaci graffiti czy murali możemy coraz częściej spotkać w przestrzeni miejskiej. Są sposobem na to, aby nadać budynkom charakteru i wyróżnić je z krajobrazu. Ozdobne malowanie ścian ma zastosowanie również we wnętrzach, ponieważ jego zadaniem jest nadanie charakteru, podkreślenie stylistyki czy uzyskanie określonej atmosfery. Oba przypadki charakteryzuje jedno: grafiki wyróżniają walory artystyczne i estetyczne.
Malowanie dekoracyjne ścian w przestrzeni miejskiej
Mówiąc o malowaniu ścian w przestrzeni miejskiej, pierwszym skojarzeniem są gigantyczne murale, które raz po raz wykwitają na ulicach. Jest to sztuka street artu, z której coraz częściej korzystają firmy w celach reklamowych i marketingowych. W tym gronie jest na przykład Coca-Cola, Tymbark, Adidas czy polskie marki piwa. To także doskonała okazja, aby wyróżnić inwestycję, dlatego artystów zatrudniają również inwestorzy i deweloperzy, aby ci nadali pozornie pospolitej urbanistyce kolorów i życia. Nawet spółdzielnie mieszkaniowe angażują lokalnych artystów, by zamienić szare ściany bloków w prawdziwe arcydzieła.
Spotkamy na ulicach nie tylko murale firmowe, ale też te związane z kampaniami społecznymi, których celem jest zwrócenie uwagi na ważne kwestie czy wydarzenia. Dobrym przykładem jest tu mural wykonany z okazji 80. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego czy nawet Mur Berliński, na którego odcinku o długości 1316 metrów można podziwiać niecodzienną galerię, która jest wyrazem spontanicznego działania twórców. Kolekcja East Side Gallery liczy ponad 100 malunków, których celem jest skomentowanie minionych wydarzeń.
Ozdobne malowanie ścian w domu, biurze i nie tylko
Wprowadzenie malarstwa dekoracyjnego do wnętrz to doskonały sposób na zaakcentowanie jego stylistyki. Z pomocą tynków strukturalnych możemy uzyskać niemal każdą fakturę, na przykład kamienia, betonu, marmuru, skóry czy piaszczystej plaży, a za pomocą farb możemy utworzyć ciekawe gradienty, namalować ornamenty czy po prostu pomalować ścianę w inny sposób niż tradycyjny, uzyskując efekt przetarcia, szczotkowania czy lśniących drobinek.
Stosując odpowiednie techniki, możemy optycznie przestrzeń powiększyć, stworzyć w niej wymarzony nastrój, wyeksponować określoną część czy jakąś ukryć. Nie wspominając, że możemy zdecydować się na dodatkowe zdobienia, jak na przykład namalowanie wzorów geometrycznych i florystycznych, przeniesienie motywacyjnych cytatów czy nawet malowideł niczym obrazy na ścianie, w tym murale 3D. Jak widać, sztuka street artu na dobre zagościła nawet w naszych domach!
Nie ulega wątpliwości, że malowidła ścienne są inspirującym elementem dekoracyjnym przestrzeni mieszkalnej i miejskiej. Zarazem są narzędziem do tworzenia pięknych aranżacji i ożywienia otoczenia.
Dekoracyjne malowanie ścian to najlepszy sposób, aby efektownie i zarazem łagodnie przemycić sztukę do naszego otoczenia, nawet jeśli mówimy o delikatnych ornamentach czy subtelnym podkreśleniu stylistyki. Każdy przejaw artyzmu zasługuje na uznanie, a zwłaszcza ten, który upiększa i wynika z bogatej wyobraźni oraz pomysłu, jak sprawić, aby wokół nas było po prostu piękniej.