Czy wymiana pokrycia dachowego zawsze jest kosztowna?

Na wymianę dachu należy zdecydować się zawsze wtedy, gdy jego kondycja nie jest dobra. Nie należy czekać do ostatniej chwili, gdy dach będzie przeciekał. Oferta rozmaitych rodzajów materiałów na dach jest bardzo dużo, dlatego łatwo pogubić się w natłoku informacji. Z jednej strony mamy do wyboru tradycyjne pokrycia dachowe, czyli blachę, papę, dachówkę itp., z drugiej są dostępne nowoczesne rozwiązania, które zyskują coraz większe uznanie – płynna membrana dachowa. Co sprawdzi się lepiej?

Wymiana pokrycia dachowego

Dach słabej jakości na pewno będzie wymagał wcześniejszej wymiany. Początkowo wszystko wydaje się być w porządku, jednak z biegiem lat z pewnością pojawią się problemy. Co więcej, niektóre naprawy wymagają natychmiastowej reakcji. Tak jest właśnie w przypadku dachów. Błędem byłoby czekanie z jego naprawą do samego końca. Stale trzeba kontrolować stan pokrycia i niezwłocznie zatrudnić ekipę, która przeprowadzi wymianę. Na jaki materiał się zdecydować?

Papa na dach: czy warto ją wybrać?

Papa na dach jest często wybierana z uwagi na swoją niską cenę. Jednocześnie musimy również pamiętać, że niski koszt idzie w parze z mniejszą wytrzymałością. Obecnie do wyboru mamy papę termozgrzewalną, która ma nieco lepsze właściwości. Czasami zamiast niej wykorzystuje się także gont bitumiczny. Papa dobrze sprawdzi się w przypadku dachów płaskich lub takich, które mają niewielkie nachylenie. Najczęściej papy układane są warstwowo, a następnie mocowane gwoździami lub specjalnymi wkrętami. Pokrycie jest uszczelniane lepikiem. Papa na dach ma jednak swoje słabe strony. Przede wszystkim łatwo ulega rozwarstwieniu, widoczne są na niej również pęknięcia. Jakość pokrycia dość szybko słabnie. Papa termozgrzewalna nie przepuszcza pary wodnej, co prowadzi do powstawania grzybów na suficie. 

Blachodachówka jako alternatywa dla papy

Alternatywą dla papy może być blachodachówka. Ona również jest tanim materiałem, jednak nieco bardziej wytrzymałym. Dawniej stosowano płaskie płyty metalu, z kolei dziś najczęściej wybiera się blachę profilowaną. Rdzeń jest wykonany ze stali lub aluminium i dodatkowo wzmocniony powłoką ochronną. Blachodachówka niewiele waży, jej montaż jest łatwy, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przede wszystkim blachodachówka nie sprawdzi się w przypadku skomplikowanych dachów. Jest średnio trwała, gdyż w dobrym stanie wytrzymuje ok. 15 lat. Podczas opadów deszczu może generować nieprzyjemne dźwięki. W przypadku, gdy warstwa ochronna pokrycia będzie naruszona, blacha może rdzewieć. 

Zarówno papa, jak i blachodachówka mają swoje zalety. Trzeba jednak przyznać, że nie są to bardzo trwałe materiały. Mogą pojawić się pęknięcia czy rozerwania, a dach będzie po prostu przeciekać. To właśnie dlatego powstały płynne membrany dachowe.

Płynne membrany dachowe – rozwiązanie idealne?

Płynna membrana dachowa jest odporna na niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV i wilgoć. Co więcej, płynne membrany natryskowe nie generują ryzyka pojawienia się szwów czy innych newralgicznych miejsc, które w przyszłości mogą powodować problemy. Dach pokryty bezszwową powłoką wytrzymuje w doskonałej kondycji nawet do 25 lat. Dodatkowym atutem jest fakt, że płynne membrany dachowe wykazują świetną przyczepność niemal do każdego podłoża. Nie ma również konieczności zrywania starego pokrycia. 

Stosując płynne membrany dachowe, oszczędza się czas i pieniądze, które byłyby potrzebne do utylizacji dawnych pokryć dachowych. Aplikacja bezspoinowych powłok to także nieduży koszt, więc nie trzeba się obawiać o zrujnowanie budżetu. Choć jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, zostało odpowiednio przetestowane. Wiele osób wybiera tradycyjne, gorsze rozwiązania w obawie przed tym, co nowe. Aby płynna membrana dachowa spełniła swoje zadanie, należy skorzystać z usług fachowców, którzy dysponują odpowiednim sprzętem do aplikacji, a także posiadają wiedzę, która pozwala im na precyzyjne naniesienie bezspoinowej powłoki.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment