Czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Wybór sposobu ogrzewania domu to niełatwe zadanie. Kluczową kwestią jest decyzja, które źródło ciepła będzie najefektywniejsze. Na rynku dostępne są piece na paliwo stałe takie jak ekogroszek lub pellet a także na paliwa płynne takie jak olej opałowy czy gaz. Coraz popularniejsze stają się również pompy ciepła. Jak dokonasz wyboru źródła ciepła, to pozostaje wybrać sposób ogrzewania. Jednym z dobrych rozwiązań jest montaż ogrzewania podłogowego. 

Hurtownia grzewcza – rodzaje ogrzewania podłogowego 

Można wyróżnić dwa typy ogrzewania podłogowego, tradycyjne wodne lub elektryczne. Wodne ogrzewanie podłogowe polega na zamontowaniu pod podłogą rurek, najczęściej z pex’a. Rozkładane są one na warstwie izolacyjnej i folii, która odbija ciepło. Nad tą warstwą stosuje się wylewkę, na której tradycyjnie kładzione są płytki, panele i tym podobne. W przypadku ogrzewania elektrycznego sytuacja jest nieco prostsza, ponieważ na gotowej wylewce montowane są maty grzewcze, na których zainstalowany jest parkiet. 

Obydwie formy ogrzewania dostępne w hurtowni grzewczej są skuteczne, a wybór jednej z nich najczęściej podyktowany jest tym, na jakim etapie znajduje się budowa i, które źródło ciepła będzie korzystniejsze w danej sytuacji. Ogrzewanie podłogowe wodne montuje się przy wyborze pieca na paliwo stałe lub płynne czy przy pompie ciepła powietrze-woda. Elektryczne maty grzewcze sprawdzają się, gdy użytkownicy chcą pozyskiwać energię z paneli fotowoltaicznych. 

Korzyści z montażu ogrzewania podłogowego 

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularnym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w domu. Dzieje się tak nie bez powodu, ponieważ to rozwiązanie ma wiele zalet, w tym: 

  • estetyka – znika konieczność montowania grzejników, a system ogrzewania ukryty w podłodze jest niewidoczny,
  • równomierny rozkład temperatury – ciepło jest wydzielane przez całą powierzchnię podłogi, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniach rozkłada się równomiernie, brak tu ryzyka wystąpienia efektu tak zwanego zimnego miejsca, gdy znajdujesz się w odległości od grzejnika,
  • czystość – ogrzewanie podłogowe to bardzo dobry wybór dla alergików, ponieważ nie powoduje tak dużej cyrkulacji powietrza jak grzejniki. Ponadto kurz nie wzbija się tak mocno ze względu na niższą temperaturę podłogi i nie ma miejsca na gromadzenie się kurzu,
  •  wilgotność powietrza – zastosowanie ogrzewania podłogowego, które generuje mniejszą temperaturę nie ma konieczności stosowania w pomieszczeniach nawilżaczy powietrza, ze względu na to że automatycznie krążące powietrze nie jest wysuszone,
  • oszczędność – jak już wspomnieliśmy, temperatura rozkłada się równomiernie wędrując od dołu do góry, co umożliwia zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu przy zachowaniu stosownego komfortu, Dla przykładu, jeżeli posiadając grzejniki ustawiałeś cieszyłeś się temperaturą 24 stopni to przy podłogówce wystarczy Ci 22 stopnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz na źródle ciepła.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment