Co to jest i jak działa rekuperacja?

Co to jest i jak działa rekuperacja?

Nowoczesne systemy wentylacji gwarantują stały dostęp do świeżego i czystego powietrza. Jednocześnie eliminują straty ciepła i redukują koszty ogrzewania. Czym jest rekuperacja? Jaka jest zasada działania wentylacji mechanicznej? Czy warto zainwestować w rekuperator? Sprawdź! Jakość powietrza w pomieszczeniach przekłada się bezpośrednio na zdrowie, samopoczucie i komfort życia. Tradycyjne wietrzenie to jeden z głównych czynników, który powoduje znaczne straty ciepła i generuje wysokie koszty ogrzewania. Jednocześnie nie zapewnia dostępu do powietrza wysokiej jakości. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnego systemu wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to nowoczesne, energooszczędne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Polega to na częściowym odzyskiwaniu energii cieplnej z wywiewanego powietrza i wykorzystaniu jej ponownie do ogrzania powietrza nawiewanego. Dzięki temu można znacząco ograniczyć straty ciepła. Ponadto system rekuperacyjny filtruje napływające do pomieszczeń powietrze.

Najważniejszym elementem systemu wentylacji mechanicznej jest rekuperator (centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła). Urządzenie kontroluje obieg powietrza nawiewanego i wywiewnego z pomieszczeń. Pozwala utrzymać jego wysoką jakość i redukuje koszty ogrzewania budynku zimą.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – zasada działania

Rekuperator posiada 4 wbudowane króćce, które służą do podłączenia kanałów wentylacyjnych, w których krąży powietrze. Są to:

  • czerpnia – służy do doprowadzania świeżego powietrza z zewnątrz,
  • wyrzutnia – odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz budynku,
  • nawiew do pomieszczeń – wprowadza przefiltrowane powietrze do pomieszczeń,
  • wyciąg z pomieszczeń – odprowadza zanieczyszczone i bogate w dwutlenek węgla powietrze z pomieszczeń do rekuperatora.

Zasada działania wentylacji mechanicznej jest prosta. Świeże powietrze jest wprowadzane za pomocą czerpni, która znajduje się na zewnątrz budynku. Następnie przepływa przez system filtracji i kanałami wentylacyjnymi trafia do wymiennika ciepła. Następnie rozprowadzane do pomieszczeń za pomocą nawiewów. Z kolei zużyte, zanieczyszczone powietrze jest odsysane przez wyciągi i odprowadzane kanałami wywiewnymi do rekuperatora. Tam wymiennik odzyskuje ciepło lub zimno, po czym powietrze jest kierowane do wyrzutni i odprowadzane na zewnątrz.

Obieg powietrza wytwarzany przez wentylację mechaniczną zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza o odpowiedniej temperaturze.

Czy rekuperację można zamontować w każdym budynku?

Systemy wentylacji mechanicznej najłatwiej jest zamontować w nowo budowanych domach. Rekuperacja wymaga bowiem doprowadzenia do wszystkich pomieszczeń kanałów, którymi jest transportowane powietrze nawiewane i wywiewane. Przewody te mają dość dużą średnicę i w domach już wybudowanych trudno jest je ukryć. Jednak wykonanie wentylacji mechanicznej w budynkach zamieszkałych także jest możliwe. Najlepiej montaż połączyć z remontem.

W dobrze izolowanych budynkach z nowymi oknami montaż rekuperacji jest najlepszym rozwiązaniem. Uszczelnienie wszystkich przegród powoduje bowiem zatrzymanie wentylacji grawitacyjnej. Dom z rekuperacją nie wymaga tradycyjnego wietrzenia. Możliwe jest także zainstalowanie dużych okien bez mechanizmów do otwierania.

Co to jest i jak działa rekuperacja?

Zalety i wady systemu rekuperacji

Nowoczesne systemy wentylacji i rekuperacji cieszą się coraz większym zainteresowaniem z powodu licznych korzyści jakie oferują. Najważniejsze zalety rekuperacji to:

  • stały dopływ świeżego powietrza,
  • powietrze wolne od zanieczyszczeń (kurz, alergeny, pyły) i przykrych zapachów,
  • optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach,
  • mniejsze koszty ogrzewania zimą,
  • przyjemna temperatura w domu,
  • odzysk ciepła nawet powyżej 90%,
  • eliminacja przeciągów,
  • likwidacja hałasu ulicznego (nie trzeba otwierać okien),
  • brak nadmiernej ilości pary wodnej w pomieszczeniach.

Pomimo szeregu zalet, rekuperacja posiada też nieliczne wady:

  • koszty eksploatacyjne – rekuperator zużywa energię elektryczną i przynajmniej raz na dwa lata wymaga przeglądu serwisowego, konieczna jest także częsta kontrola lub wymiana filtrów
  • ryzyko awarii rekuperatora,
  • pojawianie się zabrudzeń wokół anemostatów.

Jaki system rekuperacyjny wybrać?

Na rynku jest coraz więcej producentów rekuperacji. Warto jednak wybrać system sprawdzonej firmy z wieloletnim doświadczeniem. Przez użytkowników cenione są zwłaszcza komfortowe wentylacje mechaniczne Zehnder Comfosystems. System ten zapewnia równomierną wymianę powietrza zużytego na świeże w pomieszczeniach. Najważniejszym elementem wentylacji mechanicznej Zehnder jest ComfoAir. Rekuperator gwarantuje rekordowo wysoki odzysk ciepła sięgający aż 95%.

Zehnder oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej dla wszystkich obszarów zastosowań i każdego budżetu. Rekuperacja Zehnder Comfosystems gwarantuje energooszczędny i zdrowy klimat wnętrza.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment