Co musisz widzieć, kiedy stawiasz domek ogrodowy?

Domki ogrodowe najczęściej stanowią element wyposażenia ogrodu lub działki rekreacyjnej. Mają one różne przeznaczenie, mogą służyć do przechowywania narzędzi, rekreacji, niektóre modele stanowią miejsce zabawy dla dzieci. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze domku ogrodowego?

Przeznaczenie domków ogrodowych

Domki ogrodowe mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Najczęściej stawiane są w ogrodach, blisko domów, gdzie służą jako dodatkowe miejsce do przechowywania narzędzi, różnego rodzaju sprzętów do pielęgnacji roślin, kosiarek itp. To jednak nie jest jedyne ich zastosowanie. Domki ogrodowe mają różne przeznaczenie, zobacz jakie w serwisie meblobranie.pl, równie dobrze mogą służyć jako przestrzeń rekreacyjna, np. na działkach. Drewniane domki letniskowe dostępne są w różnych wymiarach, niektóre z nich mają zadaszone tarasy lub wiaty. Dużą popularnością cieszą się także domki ogrodowe dla dzieci. To dodatkowe miejsce do zabawy, gdzie najmłodsi użytkownicy chętnie będą spędzali czas, zwłaszcza jeśli będą one atrakcyjne wizualnie. W tym przypadku należy też zadbać o bezpieczeństwo dzieci i wybrać domki, które posiadają stosowne certyfikaty.

Domki ogrodowe a materiał

Domki ogrodowe wykonywane są z różnych materiałów. Wśród nich jest drewno. Takie domki dobrze się prezentują, są naturalne, doskonale dopasowują się do ogrodów pełnych zieleni. W dodatku można malować je na wybrany kolor. Kłopotliwa natomiast może być pielęgnacja. Drewno nie jest wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych, czy nawet szkodników. Trzeba więc odpowiednio takie domki zaimpregnować i regularnie je konserwować, aby służyły przez lata.

W sprzedaży są także domki ogrodowe plastikowe. Te są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Nie są jednak tak atrakcyjne wizualnie jak domki drewniane. W dodatku też nie są szczególnie odporne na warunki atmosferyczne, szczególnie słońce. Wiele jednak zależy od jakości tworzywa sztucznego. Nie wszystkie plastikowe domki są złym wyborem.

Ponadto dostępne są także domki metalowe. Te służą głównie do przechowywania różnego rodzaju narzędzi. Są one wytrzymałe i trwałe, jednak nie wyróżniają się pod względem estetyki, często mogą źle wpłynąć na aranżację całego ogrodu. Trzeba też wziąć pod uwagę, że metalowe domki szybko będą się nagrzewały podczas upałów, powinny więc stać w miejscach zacienionych.

Jak wybrać domek ogrodowy?

Przy wyborze domków ogrodowych, warto zwrócić uwagę na okna. Im ich więcej lub im są większe, tym lepiej. Dzięki nim wnętrze będzie odpowiednio wentylowane, ale też oświetlone naturalnym światłem. Istotna jest także podłoga, a raczej to, czy jest już w zestawie z domkiem i z czego została wykonana. Szukając domku ogrodowego do przechowywania, istotne są także drzwi, głównie ich wymiary. Należy wziąć pod uwagę, że przechowywane we wnętrzu mogą być duże przedmioty, np. kosiarki, które będą musiały przejść przez te drzwi. Oczywistą kwestią jest również wspomniane już przeznaczenie. Od niego zależy, jaki rodzaj domku ogrodowego będzie odpowiedni do potrzeb.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment