Butle gazowe – niezastąpione w gospodarstwie domowym

Rynek gazu płynnego w Polsce składa się z kilku segmentów. Jednym z nich jest gaz w butlach znajdujący wszechstronne zastosowanie, m.in. w gospodarstwach domowych. Używa się go przede wszystkim do gotowania, ale może też służyć np. jako źródło zasilania grilla gazowego.

Gaz w butlach – czy jest bezpieczny?

Butle gazowe są wypełniane mieszanką propanu i butanu potocznie zwaną propanem-butanem. W codziennym ich użytkowaniu kluczowe znaczenie mają kwestie związane z bezpieczeństwem. Warto w tym miejscu przypomnieć o rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Określa ono zasady korzystania z butli z gazem. Przy każdej zmianie butli należy sprawdzać jej szczelność i na bieżąco kontrolować stan reduktora. Zwykle wymaga on wymiany nie rzadziej niż co 10 lat, ale trzeba stosować się do zaleceń producenta. Oczywiście uszkodzony reduktor podlega wymianie w trybie natychmiastowym. Zalecane jest korzystanie z usług sprawdzonych dostawców, takich jak np. Amerigas. To jedyna w Polsce firma oferująca butle gazowe z nowoczesnym zaworem Klik-On, dzięki któremu możliwe jest szczelne podłączenie butli bez użycia narzędzi i utrzymania w niej właściwego ciśnienia. Butlę z gazem należy transportować w pozycji pionowej i przechowywać ją z dala od źródeł ciepła.

Zakup butli z gazem – co brać pod uwagę?

Butlę z gazem zawsze należy kupować z legalnego i sprawdzonego źródła. Na polskim rynku funkcjonuje wielu dostawców, a jednym z nich jest Amerigas. Opinie na temat usług świadczonych przez tę firmę potwierdzają, że warto sprawdzić proponowane przez nią produkty. Każda butla powinna być oznakowana w stosowny sposób, musi mieć także foliową plombę. Bardzo ważne jest też to, aby znajdowała się w niej deklarowana ilość gazu. Dzięki temu użytkownik może mieć pewność, że zawartość butli starczy na dłużej. Dobrej jakości propan-butan jest wydajnym paliwem o wysokiej kaloryczności, co przekłada się na mniejszą częstotliwość wymiany butli.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Butle gazowe – niezastąpione w gospodarstwie domowym”

  1. Ela44

    ja się i tak boję gazu w pomieszczeniach. U nas w domku butla z gazem jest poza budynkiem w schowku pod schodami.

Leave a Comment