Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem starych mebli. Gdzie szukać antyków, starych mebli?

Czy można stylowo zaaranżować wnętrze, wykorzystując do tego celu stare, czy wręcz antyczne meble? Jak się okazuje tak, co więcej, przeglądając różne propozycje wystroju dla domów i mieszkań, z powodzeniem da się znaleźć pomysły, na wstawienie do wnętrz starych mebli. Jak to zrobić? Na co zwracać uwagę? Gdzie nabyć stare meble, by były one stylowe?

Czy da się zaaranżować stylowo wnętrze starymi meblami?

Jak najbardziej się da, ale efekt będzie uzależniony przede wszystkim od dwóch aspektów – rodzaju mebli, a także naszego wyczucia stylu. Od razu trzeba nadmienić, że wykorzystanie antyków i wyposażenie nimi domów i mieszkań, nie należy do prostych zadań. Należy nie tylko znać się na starych meblach i potrafić ocenić ich wartość, ale i posiadać pewne umiejętności aranżacyjne. Tak naprawdę do wyboru mamy kilka opcji jeżeli chodzi o design wnętrz – typowo klasyczny, eklektyczny, prowansalski czy nawet industrialny.

Jakie antyczne meble warto wykorzystać we współczesnych wnętrzach?

Na rynku antyków można znaleźć wiele ciekawych wiekowych mebli, które swoim wyglądem sprawiają, iż są wyjątkowe i unikatowe. To oznacza, że wstawiając je do wnętrza, sprawiamy, iż stają się one główną dekoracją. Tak naprawdę wybór wyposażenia tego typu może być naprawdę zróżnicowany, a wiele będzie zależało przede wszystkim od tego, jaki styl aranżacyjny wybierzemy. To jak wykorzystać antyczne fotele w aranżacji wnętrz tłumaczy artykuł na poradnikowy.net, z powodzeniem podobne zabiegi można wykonać także z krzesłami, stołami, komodami itd. Istotne będzie przede wszystkim odpowiednie zestawienie ich z innym wyposażeniem wnętrza.

Jak zaaranżować mieszkanie z antykami w stylu klasycznym i eklektycznym?

W przypadku stylu klasycznego, mamy do czynienia z aranżacją, w której dominować będą meble nawiązujące do tych dawnych. Oczywiście to nie oznacza, że całe wnętrze będzie wypełnione antykami, choć z pewnością odgrywają one istotną rolę. Wiele współczesnych mebli jest także specjalnie stylizowana tak, by swoją konstrukcją i ozdobnością przypominały te starsze.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku stylu eklektycznego, który łączy w jedno stare i nowe. Oznacza to, że do całkowicie nowoczesnych wnętrz wprowadza się antyki, które na tym tle bardzo się odróżniają. Takie połączenie kontrastów, które może stworzyć niezwykle eleganckie wnętrze. Zasada jest jednak taka, by nie ograniczać się tylko do jednego akcentu w postaci starego mebla – to połączenie musi być harmonijne. Niestety duże ryzyko wiąże się z tym, iż bardzo łatwo wpaść w pułapkę kiczowatości. Styl eklektyczny wymaga wyczucia.

Gdzie szukać antyków i starych mebli?

Moda na stare meble we wnętrzach ostatnimi czasu bardzo się rozpowszechniła, a to oznacza, że na rynku także pojawiło się wiele możliwości ich nabycia. Należy jednak odróżniać meble, które są po prostu stare, ale na przykład dobrze zachowane, od autentycznych wyjątkowych antyków, a także od mebli stylizowanych, które są wyrobem współczesnym. Jeżeli szuka się prawdziwego zabytkowego wyposażenia, najlepiej korzystać z rekomendowanych antykwariatów. Oczywiście można też pójść inną drogą i na przykład postawić na odrestaurowanie starych mebli np. po dziadkach, które można byłoby jeszcze wykorzystać. W końcu nie wszystko, co stare należy od razu wyrzucać – warto czasem dać takim meblom szansę na drugie życie.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment