Aranżacje wnętrz w różnych kolorach. Jak dobrać kolor ścian, mebli?

Aranżacja wnętrz to nie tylko elementy wyposażenia, które pasują do siebie pod względem formy, ale i kolorystyki. Całość pomieszczenia powinna stanowić jedność, to oznacza, że zarówno meble, jak i ściany dobrze, by komponowały się w sposób stylowy. Dobór barw ma więc ogromne znaczenie, podobnie jak dobór odpowiednich dodatków i tekstyliów. Czym się przy tym kierować?

Jak kolory wnętrz wpływają na jego odbiór?

Wybór kolorów czy to mebli, czy to właśnie ścian i połączenie ich razem, ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o to, jakiego charakteru nabierze wnętrze. Mocne barwy mogą działać pobudzająco, te bardziej delikatne, jasne i pastelowe – uspokajająco i relaksująco. Do tego każdy kolor ma nieco inne znaczenie, a po zestawieniu go z wybranymi meblami, może się ładnie komponować albo sprawić, że pomieszczenie stanie się przytłaczające. Więcej o tym, jak kolory wpływają na twoje samopoczucie, wyjaśnia poradnik w serwisie podpowiadamy.pl, co jak się okazuje, naprawdę działa, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Czym kierować się przy wyborze koloru ścian do mebli?

Z pewnością będą tutaj ważne dwie główne kwestie – styl mebli oraz ich kolor. Poza tym niemałe znaczenie będzie miał także nasz gust i upodobania, jednak warto pamiętać, że nie zawsze to, co wydaje nam się dobrym rozwiązaniem, może wpłynąć pozytywnie na odbiór pomieszczenia przez innych. Zazwyczaj zasada jest jedna (choć oczywiście można znaleźć kilka wyjątków) i mówi ona, że do ciemnych mebli lepiej wybierać jasne kolory ścian, a do jasnych te ciemniejsze. Oczywiście należy uwzględnić tutaj jeszcze takie kwestie, jak choćby ustawność pomieszczenia, ilość wyposażenia czy jego oświetlenie.

Jaki kolor ścian do białych mebli?

Jeżeli chodzi o jasne meble, zwłaszcza te obecnie najpopularniejsze, czyli białe, możliwości aranżacyjne ścian są naprawdę szerokie. Niezależnie od tego, jaki kolor i odcień wybierzemy, zawsze będą się wyróżniać na jego tle. Z powodzeniem można też spróbować nieco poeksperymentować i zestawić je z mocno kontrastującymi intensywnymi barwami, jak choćby czerwień czy nawet czerń. Co ważne – należy uważać, by nie przesadzać, ale jedna ściana pomalowana na ciemno w połączeniu z białym meblem, może wyglądać ciekawie. Oczywiście do takich przestrzeni świetnie wpasowują się też ciepłe barwy pastelowe, jak brązy, beże, kremy.

Jaki kolor ścian do ciemnych mebli?

Ciemne meble są już nieco trudniejszą bazą do aranżacji, jako że same z siebie narzucają pewien kontekst i sprawiają, że pomieszczenie z automatu staje się ciemniejsze. Dlatego dla kontrastu najlepiej postawić na jasne kolory ścian. Bardzo dobrze sprawdzi się więc biel, delikatny beż i szarości. Oczywiście mówiąc o ciemnych meblach, możemy mieć na myśli choćby czarne, ciemnobrązowe, granatowe, w odcieniu butelkowej zieleni, bordo czy nawet w głębokim fiolecie. Jak dobrać do ich kolory ścian? Najlepiej wspomóc się kołem barw i wybierać te przeciwstawne. Oczywiście będzie to podejście bardziej eksperymentalne, dlatego częściej zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jest postawić na barwy neutralne.

Jak dobrać kolor ścian do szarych mebli?

Szare meble cieszą się dużą popularnością już od dobrych kilku lat, warto więc zastanowić się, jaki kolor ścian będzie do nich pasował. Podobnie jak biel, szarość także uznawana jest za barwę uniwersalną. To oznacza, że można do niej dobrać praktycznie każdy kolor ścian i będzie to wyglądać naprawdę dobrze. Z pewnością szare meble świetnie komponują się z bielą, beżami, a nawet kilka ton jaśniejszymi szarościami. Ciemniejsze barwy także warto wykorzystać, jak choćby granat, zieleń czy nieco bardziej intensywną żółć. Oczywiście wcześniej należy te barwy zestawić także z innymi elementami pomieszczenia.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment