Upadki z wysokości, spadające przedmioty, środki transportu przejeżdżające po nogach, agresywne chemikalia, unoszące się w powietrzu pyły, hałas lub wysokie temperatury… To tylko niektóre z zagrożeń, które czekają na pracowników wykonujących swoje obowiązki. W największym stopniu narażone są na nie osoby zatrudnione na budowach lub w zakładach przemysłowych, ale również w innych branżach występuje spore ryzyko. Dlatego tak ważne jest to, by pracodawca dopełnił obowiązku zapewnienia pracownikom akcesoria ochrony osobistej dopasowane do specyfiki danego stanowiska.
Akcesoria ochrony osobistej: głowa
Obrażenia głowy należą do najczęściej występujących typów uszczerbków na zdrowiu w zakładach pracy. Najczęściej są one wynikiem upadku na głowę przedmiotów spadających z wysokości lub uderzenia o wystające elementy budynków i urządzeń. Przed uszkodzeniem ciała chronią hełmy i kaski, które można podzielić na dwie grupy:
- ochronne: opracowywane z myślą o ochronie przed najpoważniejszymi zagrożeniami. Z tego względu muszą spełniać określone normy i posiadać świadczące o tym oznaczenia;
- lekkie: z uwagi na niższą masę, ich noszenie jest wygodniejsze, ale chronią jedynie przed niewielkimi obrażeniami.
Środki ochrony BHP: drogi oddechowe
Pył, kurz, opary chemikaliów i gazy stanowią poważne zagrożenie dla dróg oddechowych, a przedostając się przez płuca do krwiobiegu – także całego organizmu. Jeśli w miejscu wykonywania pracy występuje wyższe od dozwolonego stężenie szkodliwych substancji, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom odpowiednie środki ochrony dróg oddechowych. Mogą to być proste półmaski lub pełne maski, chroniące także oczy. Ich konstrukcja oraz budowa filtra powinna być dostosowana do występującego zagrożenia.
Środki ochrony indywidualnej: wzrok
Zagrożenie oczu w zakładach pracy może wynikać z wielu czynników. Najważniejsze to urazy mechaniczne (spowodowane np. opiłki metali, wióry drewniane), agresywne chemikalia, skrajne temperatury oraz promieniowanie ultrafioletowe. Środki ochrony wzroku powinny być dostosowane do rodzaju zagrożenia. Innego typu okularów wymagać będzie ochrona przed drobinami, a innego – przed szkodliwym promieniowaniem (w takim przypadku gogle muszą być wyposażone w specjalne filtry)
Ochrona BHP: narząd słuchu
W zakładach przemysłowych i na placach budów natężenie hałasu pochodzącego przede wszystkim z pracujących maszyn często przekracza poziom bezpieczny dla ludzkiego słuchu. Jeśli wynosi ono powyżej 85 decybeli, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom odpowiednio dostosowane środki ochrony. Najczęściej są to specjalne nauszniki przeciwhałasowe. Jeżeli hałas nie zagraża zdrowiu, ale może być irytujący i utrudniać pracownikom wykonywanie ich obowiązków, warto wyposażyć ich we wkładki (tzw. stopery) antyhałasowe.
Niezależnie od tego, jakie rodzaje zagrożenia występują w twojej firmie, powinieneś skutecznie chronić przed nimi pracowników. Skuteczne, certyfikowane środki ochrony kupisz na stronie Piasecki BHP. Firma oferuje też szeroki wybór odzieży roboczej przystosowanej do specyfiki różnych stanowisk. Duże doświadczenie, współpraca z najbardziej renomowanymi markami oraz obsługa firm z całego kraju dają gwarancję szybkiej i sprawnej realizacji zamówień z całego kraju.