Malina jest krzewem, którego owoce wyróżniają się walorami smakowymi oraz prozdrowotnymi właściwościami. Są pyszne jedzone na surowo, ale równie dobrze sprawdzą się w formie dżemów, nalewek i soków. Jak zasadzić maliny, by móc cieszyć się ich smakiem i obfitą plennością krzewów? Poniżej kilka cennych wskazówek.
Niewątpliwą zaletą malin jest ich zdolność do adaptacji w rodzimych warunkach klimatycznych. Dosyć dobrze znoszą polskie zimy, choć przy bardzo srogich mrozach, należy pomyśleć o ściółkowaniu i ochronie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Minusem z kolei jest niska odporność na infekcje, zwłaszcza na choroby wirusowe (żółtaczka nerwów liści malin, mozaika maliny, karłowatość i kędzierzawka maliny) oraz grzybowe (szara pleśń malin, zamieranie pędów malin, rdza maliny). Ze szkodników, które zazwyczaj atakują krzewy, wymienić trzeba między innymi kwieciaka malinowca, przędziorka chmielowca, czy kistnika malinowca.
Rodzaje sadzonek i terminy sadzenia malin
Sadzonki malin występują najczęściej w dwóch wersjach: z gołym korzeniem oraz w pojemnikach (doniczkach), a termin sadzenia uzależniony jest od rodzaju sadzonki.
Sadzonki z gołym korzeniem zaleca się sadzić w terminie jesiennym – wrzesień, październik lub wczesną wiosną, choć doświadczeni ogrodnicy zalecają pierwszą opcję. Dlaczego? Jesienny termin pozwoli roślinie ukorzenić się i wzmocnić przed nastaniem zimy, a wiosną z pełną mocą wejdzie w okres wegetacji. Sadzenie wiosną może przełożyć się na zmniejszoną plenność, ponieważ tuż po zasadzeniu, krzew spożytkuje energię na adaptację w nowym miejscu.
Druga wersja, czyli sadzonki w doniczkach, mogą być sadzone w zasadzie przez cały sezon wegetacyjny.
Sadzenie malin – podłoże i stanowisko
Malina preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Nie powinna być sadzona na terenach podmokłych i zalewowych. Najlepiej czuje się w podłożu próchniczym, spulchnionym i lekko przepuszczalnym o odczynie pH nie większym niż 6,5.
Przed zasadzeniem należy przygotować dla krzewów idealne miejsce. Na 2-3 miesiące przed sadzeniem warto wykopać dołki o głębokości ok. 20 cm i wypełnić ich dno wieloskładnikowym nawozem mineralnym, najlepiej o przedłużonym działaniu i dużej zawartości azotu. Krzewy dość mocno się rozrastają, dlatego pomiędzy kolejnymi dołkami powinna być zachowana odległość ok. 50 cm, a pomiędzy rzędami nie mniej niż 1,5 metra.
Malinę sadzi się na głębokość ok. 15 cm. Przed zabiegiem należy zamoczyć bryłę korzeniową w wodzie na mniej więcej 2 godziny, a po umieszczeniu krzewu w dołku – uzupełnić dołek ziemią, starannie ubić podłoże wokół oraz obficie podlać. Nie można również zapomnieć o pierwszym cięciu – musi być przeprowadzone tuż po sadzeniu na wysokość ok. 30 cm, ale nad pąkiem. Zaleca się również, by bezpośrednio po sadzeniu zainstalować podpory dla krzewów, np. w formie drutu.
Oprócz powyższych zabiegów nie mniej istotne jest również miejsce zakupu sadzonek. W sklepie ogrodniczym Florexpol https://florexpol.eu/ dostępne są sadzonki ze sprawdzonych szkółek uznanych producentów, dzięki czemu uprawa jest dużo łatwiejsza, a same krzewy bardziej odporne.