Gotowy dom już nawet w trzy miesiące? Czy jest to możliwe? Całoroczne domy drewniane są odpowiedzią na wszystkie pytania i wątpliwości tych, którzy chcieliby zamieszkać na własnej działce, ale bez długich lat budowy.
Domy z prefabrykatów drewnianych
Kiedyś budzące wiele wątpliwości, obecnie domy z prefabrykatów drewnianych to całkiem interesująca propozycja dla tych, którzy nie chcą czekać na wymarzony dom przez parę lat. Swoją wytrzymałością dorównują domom określanym mianem tradycyjnych, czyli domom murowanym. A przy tym są uznawane za bardziej ekologiczne i energooszczędne. Swoje tryumfy nadal święcą w Skandynawii, a obecnie i w Niemczech. Tam domy prefabrykowane cieszą się dużym uznaniem. Zwykle najwięcej niepewności w takim rodzaju budownictwa wzbudza pytanie o trwałość domu. Dlatego warto wiedzieć, że o trwałości i prawidłowym funkcjonowaniu takiego rodzaju budynku w ogromnej mierze decydować będzie jakość drewna, z którego zostanie wykonany. Stąd na przykład w domach szkieletowych najczęściej stosowane będzie drewno suszone komorowo, czterostronnie strugane i fazowane. Jak i również należy przestrzegać wykonanie konstrukcji z wszystkimi zasadami sztuki budowlanej. Warto wybrać sprawdzoną firmę budowlaną, która cieszy się już zaufaniem na rynku. Jeszcze wyższą jakość budynku spełniać będzie drewno konstrukcyjne na przykład C24 i KVH, które potwierdzone jest certyfikatem.
Prefabrykowany dom drewniany można wybudować na dwa sposoby. Jedna zakłada budowę od samych podstaw, a druga korzystanie z prefabrykatów. Oznacza to, że budynek można wznosić na placu budowy w systemie belka po belce lub zamówić go w kawałkach, a nawet w całości u któregoś z producentów.
Prefabrykowane domy drewniane a domy murowane
Budowa domu w szkielecie drewnianym to zwykle około 3-4 miesiące do otrzymania standardu deweloperskiego. Ogromnym plusem tego typu budowy jest brak konieczności osuszania, jak i sezonowania. Można zamieszkać w nim od razu kiedy zostaną zakończone prace wykończeniowe. Dom w technologii szkieletu drewnianego podczas budowy cechuje się mniejszym zużyciem prądu oraz wody niż w przypadku zużycia w trakcie budowy domu metodą tradycyjną, czyli murowaną. Dodatkowo możemy liczyć na inne dodatkowe oszczędności, które wynikać będą z przywożenia już gotowych elementów na plac budowy, nie będzie tak wielu odpadów budowlanych, nie ma również konieczności zapewnienia zaplecza budowy. Minusem może okazać mieszkanie w takim domu, który wykazuje charakterystyczne dla siebie dźwięki pracującego drewna. Dodatkowo ich wartość na rynku wtórnym jest niższa niż w przypadku domów budowanych metodą tradycyjną.