Kupujemy piłę szablastą – jaka moc, jakie zasilanie, jakie parametry?

Kupujemy piłę szablastą - jaka moc, jakie zasilanie, jakie parametry?

Piła szablasta to elektronarzędzie doceniane nie tylko przez profesjonalistów, ale także amatorów majsterkowania. Jest niezwykle poręczna, funkcjonalna i łatwa w obsłudze, a do tego może zastąpić kilka innych narzędzi. Jak wybrać piłę szablastą i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Zastosowanie piły szablastej

Piła szablasta to elektronarzędzie, które służy do cięcia różnych materiałów. Zamocowany w niej brzeszczot podczas pracy urządzenia wykonuje ruch posuwisto-zwrotny, umożliwiający szybkie wykonanie gładkich i precyzyjnych cięć. Urządzenie doskonale nadaje się do wykonywania zarówno cięć zgrubnych, jak i wymagających precyzji, wycinania detali czy cięcia po krzywych liniach. W zależności od zastosowanych brzeszczotów i mocy urządzenia można obrabiać nimi drewno, metal, tworzywa sztuczne, cegły czy beton. Często wykorzystuje się je zamiast wyrzynarki i piły tarczowej. Doskonale sprawdzają się w pracach remontowo-budowlanych, ale nie tylko. 

Odpowiednio dobrana piła szablasta będzie służyła właścicielowi przez długie lata. Pozwoli także wykonać wiele różnorodnych zadań, zaczynając od przycinania gałęzi w ogrodzie, cięcia drewna czy metalowych rurek, a skończywszy na cięciu bloczków z betonu komórkowego i pustaków. Jednak, żeby elektronarzędzie spełniało swoje zadanie, musi posiadać określone parametry techniczne. Kupując piłę szablastą, należy zwrócić uwagę na jej moc, głębokość cięcia, ilość suwów, rodzaj zasilania, konstrukcję urządzenia, a także dodatkowe funkcje, jakie ono posiada. 

Cięcie drzewka piłą szablastą
Cięcie drzewka piłą szablastą

Moc piły szablastej

Moc piły szablastej warunkuje rodzaj materiału, jaki można przy jej pomocy przeciąć. Im jest ona większa, z tym twardszymi elementami poradzi sobie urządzenie. Mocny silnik zwiększa możliwości urządzenia, lecz nie jest to jedyny czynnik wpływający na efektywność i funkcjonalność sprzętu. 

Głębokość cięcia

Głębokość cięcia zależy od rodzaju materiału, z którym pracujemy. Dla drewna może to być nawet 30 cm, a dla metalu 10 cm lub trochę mniej. Parametr ten determinuje, jak grube elementy będą mogły zostać poddane obróbce. Głębokość cięcia często jest podawana w kilku podpunktach dla poszczególnych rodzajów materiałów. 

Ilość suwów

Na efektywność pracy pił szablastych wpływa prędkość skokowa. Niektóre modele wyposażone są w jej regulację, która umożliwia dopasowanie cięcia do typu obrabianego materiału. Liczbę ruchów, jaką wykonuje brzeszczot w czasie jednej minuty, nazywa się ilością suwów. Im jest ona wyższa, tym precyzyjniejsze i gładsze cięcie można wykonać. 

Praca z piłą szablastą
Praca z piłą szablastą

Zasilanie piły szablastej 

Producenci oferują piły szablaste zasilane akumulatorowo i sieciowo. Pierwsze z nich często wybierają osoby pracujące na zewnątrz, w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony. To doskonałe rozwiązanie, gdy zależy nam na mobilnym urządzeniu, którego będziemy mogli użyć w nawet trudno dostępnych miejscach. Wadą takich urządzeń jest mniejsza moc, a także ograniczony czas pracy, zależny od poziomu naładowania baterii. Podczas wyboru piły szablastej należy sprawdzić, czy została ona wyposażona w akumulator, gdyż czasami trzeba zakupić go oddzielnie. Modele zasilane sieciowo to urządzenia o większej mocy, które doskonale sprawdzają się w garażach, warsztatach oraz wszędzie tam, gdzie moc piły ma znaczenie. Urządzenie pozwala pracować nieprzerwanie przez długi czas. Jego wadą jest kabel, który ogranicza pole działania, a także uzależnienie jego działania od źródła prądu.

Dodatkowe funkcje

Część dostępnych pił szablastych wyposażona jest w dodatkowe funkcje, które poprawiają bezpieczeństwo podczas cięcia, a także zwiększają wygodę i dokładność wykonywanej pracy. Piły szablaste mogą posiadać niewielkie lampki, które oświetlają powierzchnię cięcia. Jest to szczególnie ważne podczas pracy wykonywanej po zmroku i w miejscach ze słabym oświetleniem. Niektóre modele mają wbudowane wyświetlacze i poziomice dla zwiększenia precyzji cięcia. Warto zwrócić także uwagę na piły szablaste samoczynnie zbierające wióry, wyposażone w blokadę brzeszczotu i hamulec.

Komfort i wygoda

Na komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo pracy wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest waga elektronarzędzia i jego konstrukcja. Lekką piłą o niewielkich rozmiarach można dotrzeć do nawet trudno dostępnych miejsc. Urządzenie powinno być poręczne i wyprofilowane w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi pewny chwyt oraz zmniejszyć obciążenie rąk. Uchwyt pokryty gumą dodatkowo zniweluje powstałe podczas pracy drgania. Sama obudowa powinna być wykonana z solidnych i odpornych na zniszczenia mechaniczne materiałów. Warto wybierać modele z regulacją długości brzeszczotu i rączki, co zwiększy znacząco komfort pracy i pozwoli dotrzeć do wielu zakamarków.

Wybór odpowiedniego urządzenia zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Inne modele sprawdzą się w pracy profesjonalisty, a inne dla amatora majsterkowania. Parametry urządzenia muszą być także dopasowane do rodzaju obrabianego materiału.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment