Koparka to bardzo praktyczne i przydatne urządzenie, które sprawdza się w wielu różnych zadaniach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ producenci udostępnili nam różne rodzaje tego typu maszyn i każda z nich ma inne zastosowanie. Jakie dokładnie rodzajem koparek możemy wyróżnić? W jakich zadaniach się sprawdzają?
Czym jest koparka przedsiębierna?
Koparka przedsiębierna jest urządzeniem, które zostało tak zaprojektowane, aby pracować na poziomie dnie wykopu. Najczęściej wykorzystywane są do wykonywania wykopu o dużych objętościach.
Co ciekawe koparki przedsiębierne świetnie sprawdzają się w połączeniu z pojazdami odwożącymi urobek, które ustawia się na wysokości korony wykopu lub na jego dnie. Tego typu maszyny pracują na różnych podłożach, więc można je wykorzystać jednakowo do odspajania gruntu od I do IV kategorii.
Jak działa koparka podsiębierna?
Koparka podsiębierna to rodzaj maszyny, który dedykowany jest do prac na górnej krawędzi wykopu, nie pracuje na jego dnie. Choć nie jest taka jak inne koparki, które nadają się do pracy na dole odwiertu, to i tak ma bardzo szerokie zastosowanie. To właśnie takimi koparkami wykonuje się prace ziemne, w tym na przykład wykopy pod budowle, czy pozostałe odwierty liniowe w miejscach o niewielkiej powierzchni, jak również tam, gdzie wprowadzenie koparki na dno wykopu nie jest możliwe.
Koparka chwytakowa – do czego służy?
Kolejnym rodzajem koparki jest koparka chwytakowa. W tym przypadku mamy do czynienia z maszyną, która sprawdza się w terenach mocno nawodnionych, więc stosuje się ją głównie przy wydobywaniu gruntu z wody, pogłębiania kanałów, czy koryt rzek. Koparka chwytakowa znajduje zastosowanie przy wykonywaniu głębokich wykopów, ale niewielkiej średnicy, więc również sprawdza się przy wykonywaniu otworów studziennych, czy pod flary mostów.
Zastosowanie koparki zbierakowej
Koparka zbierakowa jest bardzo niedoceniana, a szkoda, bo także ma ogromny potencjał i szeroki zakres zastosowania. Okazuje się, że najlepiej sprawdza się przy wykonywaniu głębokich wykopów pod budynki. Warto po nie sięgnąć przy wykonywaniu odwiertów na gruntach piaszczystych, jak również na terenach podmokłych, więc na pewno znajdą zastosowanie przy budowie kanałów żeglugowych, rowów melioracyjnych, czy nawet do wykonywania wałów rzecznych.
Czym jest minikoparka?
Minikoparka to alternatywa dla ciężkich i bardzo dużych maszyn. Maszyna ta jest o wiele mniejsza, więc również jest wygodniejsza w użytku. Wykorzystywana jest do robienia różnego typu wykopów w gruntach, w szczególności tam, gdzie tradycyjną koparką nie da się dotrzeć.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Budmar – prace ziemne Rzeszów.