Filtry do wody – 5 sposobów na oczyszczenie kranówki

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szacuje się, iż dorosły człowiek potrzebuje dziennie około dwóch litrów wody. Nic dziwnego, gdyż nasze ciało składa się z niej w około osiemdziesięciu procentach. Dostęp do wody pitnej ma zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju, jednakże jeśli chodzi o jakość – bywa różnie. Na szczęście z pomocą przychodzą producenci filtrów do wody i urządzeń, pozwalających na jej oczyszczeniu, dzięki czemu ten zdrowy płyn można spożywać bez ryzyka. Mimo iż woda dostarczana z wodociągów jest regularnie badana i oczyszczana, czasami zdarzają się awarie, zakup odpowiednich filtrów jest więc zdroworozsądkowym podejściem. Co wiemy o filtrach do wody?

  1. Filtry do wody – dlaczego je stosować?
  2. Filtry węglowe
  3. Filtry zmiękczające
  4. Filtry odwróconej osmozy
  5. Butelki i dzbanki filtrujące

Filtry do wody – dlaczego je stosować?

Co prawda woda płynąca z kranu jest regularnie badana pod kątem występowania zanieczyszczeń i drobnoustrojów, jednak nie zawsze mamy do niej dostęp. Poza tym, jak wszędzie, także i tu może dojść do awarii, dlatego filtry do wody zapewnią jej doskonałą czystość i smak, co ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Jaki jednak rodzaj wybrać? Sklepy mają w ofercie kilka propozycji filtrów do wody, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji. Niezależnie jednak od tego, na który się zdecydujemy warto pamiętać, iż każdy powinien posiadać atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Często spotykane są filtry mechaniczne, montowane bezpośrednio na rury wodociągowe. Mogą służyć do wstępnego oczyszczania wody. Tak przefiltrowany płyn powinien, w uzasadnionych przypadkach, być oczyszczony przez dokładniejsze filtry.

Filtry węglowe

Znacznie powszechniejsze są filtry, zawierające wkład z węgla aktywnego – poprawiają smak wody, usuwają przebarwienia i zanieczyszczenia, a także nieprzyjemny zapach. Przed zakupem takiego filtra warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest zawartość węgla aktywnego – im większa, tym oczywiście lepiej. Jednak istotny jest również czas kontaktu filtra z wodą, a zatem powinien on umożliwiać długi kontakt środka aktywnego z oczyszczanym płynem. Producent filtrów podaje również rozmiar cząsteczek, jakie filtr jest w stanie zatrzymać – im jest on mniejszy, tym urządzenie dokładniejsze. Filtry tego typu świetnie sprawdzają się w przypadku wody mocno chlorowanej, znacznie poprawiając jej smak i usuwając zanieczyszczenia chemiczne. Jednak w przypadku, gdy woda zawiera osady, konieczne jest zastosowanie ponownej filtracji z wykorzystaniem filtrów zmiękczających.

Filtry zmiękczające

Brunatne zacieki na zlewozmywaku czy grzałce czajnika elektrycznego mogą wskazywać na to, iż nasza woda zawiera bardzo dużo żelaza, czyli jest „twarda”. Jest to zjawisko dość niekorzystne, w takim przypadku doskonale sprawdzą się zmiękczające filtry do wody. Przepływa ona w nich przez specjalne złoże, w którym następuje zamiana jonów wapnia na jony sodu. Dzięki temu woda staje się „miękka”, co ma bardzo korzystny wpływ zarówno na urządzenia AGD znajdujące się w naszym domu, jak i na zdrowie każdego członka rodziny, Filtry zmiękczające słabo radzą sobie jednak z zanieczyszczeniami chemicznymi i szkodliwymi związkami organicznymi, dlatego powinno się je stosować, w miarę możliwości, z filtrami z węglem aktywnym, Duży wybór znajdziemy na stronie: https://erli.pl/filtry-do-wody-wklady,2732

Filtry odwróconej osmozy

Filtry te słyną z dużej skuteczności, jednak jest to zarówno ich zaletą, jak i wadą. Oczyszczają one wodę bardzo dokładnie, doprowadzając niemal do jej wyjałowienia. Jednak usunięcie z niej wszystkich składników mineralnych powoduje, iż jest ona mało przydatna dla organizmu. Nie wszystko bowiem, co znajduje się w wodzie, jest dla nas szkodliwe. Wystarczy przejrzeć skład pierwszej lepszej wody mineralnej by zauważyć, jak wiele mikroelementów dostarcza ona człowiekowi. Niektóre filtry odwróconej osmozy potrafią ponownie zmineralizować wodę, przywracając jej częściowo zdrowotne właściwości, jednak ich działanie jest bardzo wolne (kilka litrów wody na godzinę).

Butelki i dzbanki filtrujące

Coraz popularniejszym rozwiązaniem, docenianym przez klientów, są dzbanki i butelki filtrujące. To po prostu naczynia, zawierające filtr, które umożliwiają szybkie oczyszczenie znajdującej się w nich wody, dzięki czemu można cieszyć się świeżym płynem o każdej porze dnia. Jest to świetna alternatywa dla butelkowanych wód mineralnych, wygodna i oszczędna. Dzbanki i butelki filtrujące najczęściej zawierają wkład z węglem aktywnym, pozwalający na utrzymywanie czystości wody od momentu jej nalania do naczynia. Takie filtry kosztują niewiele, jest to więc znacznie tańsze rozwiązanie, niż zakup klasycznych wód butelkowanych, w dodatku unikamy zanieczyszczanie środowiska plastikami. W ofercie sklepów można znaleźć butelki i dzbanki różnych rozmiarów, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie. Butelki najlepiej sprawdzą się w podróży lub podczas wycieczek, natomiast dzbanki – ze względu na większą pojemność – powinny stanowić wyposażenie każdego gospodarstwa domowego.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment