Od jakiegoś czasu klimatyzacja to już nie fanaberia, a standard, który możemy spotkać zarówno w biurach, mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Jest to przede wszystkim spowodowane zmianami klimatycznymi, które sprawiają, że z roku na rok w okresie letnim jest coraz cieplej. Wysokie temperatury znacznie obniżają komfort przebywania w danym pomieszczeniu, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na instalację klimatyzacji.
Jaka jest dobra klimatyzacja?
Skuteczna klimatyzacja do domu powinna charakteryzować się szeregiem pewnych warunków. Przede wszystkim jej praca nie powinna być zbyt głośna. Co więcej, musi być ona energooszczędna. Istotna jest również swobodna możliwość kontroli nawiewu ciepłego powietrza, jak i chłodnego. Przyjmuje się, że w pomieszczeniu klimatyzowanym temperatura nie powinna być niższa niż maksymalnie 7 stopni Celsjusza niż w pokoju bez klimatyzacji.
Istotnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest chłodnicza moc urządzenia. Kiedy mamy do czynienia z domami przyjmuje się ogólną wartość 0,1 kW na m2. Dzięki temu jesteśmy w stanie wybrać odpowiednią moc klimatyzatora, co będzie skutkowało pożegnaniem się z niepożądanie wysoką temperaturą.
Rodzaje klimatyzacji
Klimatyzatory możemy podzielić na stacjonarne oraz przenośne. Te drugie są znacznie mniej skuteczne oraz charakteryzują się głośniejszą pracą. Ich wielką zaletą jest jednak niska cena, a także mobilność. Z kolei stacjonarne klimatyzatory są o wiele bardziej popularne, ponieważ cechują je lepsze efekty pracy.
Najlepszymi urządzeniami są klimatyzatory typu split. Składają się one z zewnętrznej oraz wewnętrznej części. Mamy także do wyboru sprzęt typu multi-split. Są to urządzenia, których zadaniem jest obniżanie temperatury w kilku pomieszczeniach naraz. Jest to świetne rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się we wszelkiego rodzaju firmach.
Co warto wiedzieć o montażu klimatyzacji?
W czasie montażu należy pamiętać, że nawiew nie powinien być skierowany na kanapy, fotele czy biurko. Kiedy będziemy wybierali miejsce, należy wziąć także pod uwagę fakt, że klimatyzator wymaga zasilania oraz połączenie z jednostką, która zostanie umieszczona na zewnątrz. Bardzo ważne jest również samo odprowadzenie skroplin. Przeprowadza się je od jednostki wewnętrznej do najczęściej kanalizacji. Należy także zwrócić uwagę na możliwą maksymalną odległość między jednostkami. Każdy producent jest zobowiązany do jej podania. Jeśli się do tego nie zastosujemy, możemy nawet doprowadzić do zniszczenia urządzenia.
Ile kosztuje klimatyzacja?
Koszt samego sprzętu jest przede wszystkim zależny od marki oraz mocy, na jaką się zdecydujemy. Urządzenie o mocy 3,5 kW świetnie nada się do pokoju, którego powierzchnia wynosi 25 m2. Koszt takiego sprzętu to wydatek około 1500 złotych. W przypadku, gdy zamierzamy założyć klimatyzację w swojej firmie, warto rozważyć klimatyzator typu multi-split. Jego koszt to wydatek około 4500 złotych, jednak pozwoli nam na objęcie swoim działaniem kilku pomieszczeń naraz. Nie możemy także zapomnieć o kosztach prądu oraz montażu.
Inspiracja: Clima.com.pl – Klimatyzacja Warszawa