Pale CFA jako elementy konstrukcyjne są chętnie wykorzystywane do tworzenia konstrukcji budowlanych. Znajdują zastosowanie zwłaszcza jako elementy fundamentów głębokich, jako że mogą zostać zamontowane nawet na głębokości 20m. Co należy o nich wiedzieć?
Pale CFA – zastosowanie
Pale CFA wykorzystywane są z powodzeniem do budowy fundamentów i innych podstawowych elementów konstrukcyjnych. Coraz częściej stosuje się je przy stawianiu ekranów akustycznych. Są uniwersalne przez to, że sprawdzają się w większości gruntów – nawet w piasku czy glinie, łatwo się z nimi łączą. Są odpowiednie także w przypadku gruntów wodonośnych.
Pale CFA są trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu sprawdzają się świetnie nawet przy budowie mostów. Ich zaletą jest także niska cena – dzięki temu, że są tanie i łatwo dostępne, ich popularność zapoczątkowana w latach 90. stale rośnie. To nie koniec zalet: montaż pali przebiega po cichu – a dzięki temu pale są często wykorzystywane w budowach proekologicznych i przy rozbudowywaniu istniejących już budynków mieszkalnych, w których nadmierny hałas mógłby przeszkodzić mieszkańcom.
Jak zamontować pale CFA?
Do montażu wymagany jest sprzęt wiertniczy i odpowiednie wiertła – montaż wymaga zastosowania wiertnicy pionowej. Ruchem obrotowym pogrąża się go w ziemi na wybraną głębokość. Następnym krokiem jest wprowadzenie poprzez rdzeń mieszanki betonowej. Mieszanka w wyniku działania ciśnienia otwiera otwór umiejscowiony w dolnej części świdra. Wywiercony otwór powinien być wypełniony pod ciśnieniem – dzięki temu nie wystąpi niepożądane zjawisko odprężenia gruntu. W następnym kroku wyjmuje się świder i wprowadza odpowiednie zbrojenie.
Montaż pali przebiega szybko i jest stosunkowo tani. Jeden pal można zamontować w ciągu kilkudziesięciu minut. W celu montażu należy zaopatrzyć się w wiertnice poziomą i świdry dostosowane specjalnie pod pale CFA. Świdry do pali CFA dostępne są w typowych dla nich średnicach w granicy Ø300- Ø800. Dodatkowo do zestawu świdrów dołączana jest głowica urabiająca.